Zmiany w 500 plus – co nowego nas czeka?

Zmiany w 500 plus – co nowego nas czeka?

Zmiany w 500 plus – co nowego nas czeka?

Rodzina 500 plus to cieszący się ogromną popularnością rządowy program, który w roku 2019 czekają spore zmiany. Poniżej zbiór najważniejszych i najbardziej aktualnych szczegółów dotyczących modyfikacji świadczenia.

Co nowe w 500 plus? – najważniejsze zmiany

Rodzina 500 plus to program wspierający finansowo polskie rodziny. Od lipca 2019 roku dostęp do świadczeń uzyskają wszystkie dzieci do 18. roku życia.
fot. www.pixabay.com

Głównym celem programu jest poprawa jakości życia w polskich rodzinach, dlatego też najnowszą zmianą jest dostęp do świadczenia przez wszystkie dzieci do 18. roku życia. Znika więc kryterium dochodowe. 500 plus będzie więc przyznawane na każde dziecko. W efekcie program obejmie ponad dwa miliony jedynaków. Ze świadczenia korzystać mogą również rodziny, które przysposabiają dziecko oraz dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Zasady korzystania z programu 500 plus – wnioski, wypłaty

Program 500 plus wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2019 roku. Od tego też dnia rodzice lub opiekunowie będą mieli możliwość złożenia wniosku o wypłatę świadczenia. Przez pierwszy miesiąc, to jest od 1 lipca do 1 sierpnia wnioski złożyć będzie można wyłącznie przez internet. W tym celu należy skorzystać z następujących portali: ePUAP, ZUS PUE, Emp@tia lub bankowość elektroniczna. 

Z dniem 1 sierpnia 2019 roku rodzice i opiekunowie uzyskają dostęp do wnioskowania o świadczenie w sposób tradycyjny. Wniosek dostarczany jest osobiście lub przesyłany pocztą tradycyjną. Tradycyjne wnioski składane są w Gminnym lub Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. 

Ważną informacją jest, że po złożeniu wniosku trzeba uzbroić się w cierpliwość. Świadczenia z tytułu 500 plus zostaną wypłacane od października 2019 roku. Termin wypłaty odnosi się do tych rodzin, które wniosek złożyły do 31 sierpnia 2019 roku. Październikowa wypłata będzie wykonywana z wyrównaniem za miesiące lipiec, sierpień i wrzesień. 

Niedopilnowanie złożenia wniosków będzie skutkowało opóźnieniem w wypłacie świadczenia. Jeżeli rodzina złoży wniosek do 30 września 2019 roku, może wtedy spodziewać się wypłaty za trzy zaległe miesiące do końca listopada. Analogicznie, złożenie wniosku do końca października umożliwi wypłatę zaległych świadczeń (podobnie za trzy miesiące) do końca grudnia 2019. Rodziny, które złożą wniosek po 31 października, utracą możliwość wyrównania za trzy miesiące. Świadczenie będzie więc wypłacane od miesiąca wpłynięcia wniosku o wypłatę, bez wyrównania. 

Program Rodzina 500 plus to spore obciążenie dla budżetu kraju. W roku 2019 koszt programu to 31 miliardów złotych, natomiast w roku 2020 koszty te wzrosną do 41,4 miliarda złotych. Rząd deklaruje jedna, że środki są zabezpieczone. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *