Zdolność kredytowa – co to jest i jakie ma znaczenie

Zdolność kredytowa – co to jest i jakie ma znaczenie

Zdolność kredytowa – co to jest i jakie ma znaczenie

Uzyskanie kredytu w banku uzależnione jest od wielu czynników. Jednym z najważniejszych warunków jest wykazanie zdolności kredytowej. Co to jest zdolność kredytowa i jakie jest jej znaczenie w procesie starania się o kredyt? Niezbędne informacje poniżej.

Zdolność kredytowa – definicja i najważniejsze informacje

Zdolność kredytowa to nic innego jak udokumentowana możność do spłaty zaciągniętego zadłużenia wraz z przewidzianymi przez bank odsetkami. Sposobność spłaty dotyczy również konkretnych terminów określonych, jakie zawierać będzie umowa kredytowa. Osoba starająca się o kredyt poddawana jest przez bank analizie ilościowej oraz jakościowej. 

Analiza zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy to jedno z podstawowych działań banków.
fot. pixabay.com

Na początku bank weryfikuje sytuację finansową kredytobiorcy. Jest to właście wspomniana analiza ilościowa, podczas której badane są uzyskiwane przez osobę dochody, analizowane są miesięczne koszty utrzymania (opłaty za mieszkanie, media, rachunki itp.) oraz ewentualna sytuacja zadłużenia (zaciągnięte kredyty, pożyczki, zadłużenia kart kredytowych, poręczenia itp.). Przychody zestawiane są z ogólnymi wydatkami, co daje obraz sytuacji, a więc czy w domowym budżecie powstają nadwyżki, które zabezpieczą raty spłaty przyznanego kredytu. Bank analizuje więc wszystkie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło itp. Tego typu źródła dochodów, w szczególności dochodów stałych, są niezwykle cenną informacją dla banku. 

W analizie jakościowej weryfikowane są dane potencjalnego kredytobiorcy, które istotne są dla banku pod względem gwarancji spłaty zadłużenia. Sprawdzane są więc takie dane, jak: wiek, stan cywilny, wykształcenie, wykonywany zawód, stanowisko, staż pracy, ilość osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego, status majątkowy i mieszkaniowy itp. Szczegółowej weryfikacji poddawana jest także historia kredytowa osoby starającej się o kredyt. W tym celu bank pozyskuje dane z Biura Informacji Kredytowej (BIK). 

Zdolność kredytowa – znaczenie

Zdolność kredytowa to warunek konieczny do uzyskania kredytu z banku. Bez uzyskania zdolności kredytowej żaden bank nie przyzna osobie kredytu. Przed staraniem się o kredyt warto więc zweryfikować swoją sytuację w BIK, dokonać jak najszybszych spłat ewentualnych zaległości oraz zatroszczyć się o stały przychód na odpowiednim poziomie. Osoby, które nie mogą skorzystać z kredytów bankowych właśnie ze względu na brak zdolności kredytowej, posiadają doskonałą alternatywę, jaką są pozabankowe pożyczki internetowe. Pożyczki na raty (Zaplo) to bezpieczna i szybka forma wsparcia finansowego bez konieczności wykazywania zdolności kredytowej. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *