Biuro Informacji Kredytowej jest jak zbiorowa pamięć banków, do której mogą sięgnąć jeśli zwrócimy się do nich z wnioskiem o kredyt lub pożyczkę. Jakie informacje na nasz temat zostały zapamiętane w tej zbiorowej pamięci i czy jesteśmy w stanie je usunąć lub zmodyfikować w jakikolwiek sposób.
Jakimi jesteśmy kredytobiorcami?
Sięgając do informacji zawartych w BIK, banki i inne instytucje zajmujące się udzielaniem pożyczek chcą sprawdzić, jak do tej pory wywiązywaliśmy się z naszych zobowiązań finansowych. Jeśli wiszą nad nami niespłacone kredyty, albo w nieskończoność powiększmy debet na koncie, to raczej zbiorowa pamięć banków będzie działała na naszą niekorzyść i może doprowadzić do odmowy udzielenia nam kolejnej pożyczki. Natomiast jeśli terminowo opłacamy raty kredytów i pożyczek, a limity na naszym koncie pozostały nietknięte, to można powiedzieć, ze jesteśmy idealnymi kredytobiorcami i pożyczkobiorcami którym chętnie przyznane zostaną kolejne kwoty w ramach pożyczek i kredytów.
Banki nie lubią ryzyka
Banki i inne instytucje finansowe zajmujące się udzielaniem pożyczek i kredytów oceniają ryzyko niewypłacalności w przypadku każdego pożyczkobiorcy lub kredytobiorcy. Zasoby pamięci BIK pozwalają im określić zdolność kredytową każdego z nich, jednak nie są jej jedynym wyznacznikiem. Bardzo ważne jest również dostarczenie przez osobę ubiegającą się o kredyt lub pożyczkę informacji o aktualnym stanie majątkowym oraz o wartości stałych przychodów oraz liczbie osób pozostających na jej utrzymaniu. Dopiero zebrawszy komplet danych będą w stanie określić ryzyko i podjąć decyzję. Parabanki, które nie zajmują się wnikliwą oceną ryzyka zazwyczaj żądają wysokich opłat i prowizji, które w razie kłopotów z wypłacalnością pokryją ich straty.
źródło obrazka: http://www.commoditytrademantra.com/