Zaświadczenie o zarobkach – do czego nam potrzebne?

Zaświadczenie o zarobkach – do czego nam potrzebne?

Zaświadczenie o zarobkach – do czego nam potrzebne?

Jako pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mamy prawo do uzyskania zaświadczenia o wysokości naszych zarobków. Pracodawca nie może odmówić takiego zaświadczenia i jest zobowiązany do wydania nam go na każdy wniosek pracownika. Jest to tym bardziej istotne, że liczba spraw urzędowych, które dzięki takiemu zaświadczeniu możemy załatwić jest spora i zdaje się stale rosnąć.

Gdzie wymagają zaświadczenia o zarobkach?

Najczęściej z wymogiem przedstawienia zaświadczenia o zarobkach spotkamy się biorąc kredyt lub pożyczkę. W przypadku kredytu hipotecznego opiewającego na setki tysięcy przedstawienie zaświadczenia (lub oświadczenia, jak nazywają je niektórzy) jest niezbędną koniecznością, natomiast wielu pożyczkodawców zajmujących się udzielaniem chwilówek rezygnuje z tej procedury chcąc ułatwić klientom zaciąganie pożyczek na stosunkowo niewielkie kwoty. Na pewno zaświadczenie o zarobkach będzie potrzebne podczas zakupów na raty i, o dziwo, coraz częściej podczas zapisywania dziecka do państwowego przedszkola. Również starając się o stypendia socjalne dla uczących się dzieci oraz o różnego rodzaju dofinansowania także trzeba będzie udokumentować wysokość swoich dochodów.

guy-691615_1920

Papierologia nie wszędzie obowiązuje. Przykładem instytucji, które rezygnują z niej na rzecz klienta są niektóre firmy pożyczkowe. (Unsplash_pixabay.com)

Jakie dane znajdą się w zaświadczeniu?

Niektórzy z pracodawców posługują się gotowymi drukami, do których wpisują dane osobowe pracownika oraz wyliczają kwotę średniego wynagrodzenia z ostatnich trzech miesięcy. U innych treść zaświadczenia o zarobkach redagowana jest na bieżąco, jednak nie może w niej zabraknąć danych osobowych, rodzaju zatrudnienia (czas określony czy nieokreślony) oraz dokładnego wyliczenia zarobków. Prawdziwość danych zawartych w zaświadczeniu pracodawca potwierdza pieczęcią i podpisem. Pamiętajmy o tym, że zaświadczenia o zarobkach szybko tracą swoją aktualność i jeśli nie wykorzystamy właśnie wydanego nam przez pracodawcę dokumentu w danym miesiącu, będziemy musieli złożyć wniosek ponownie z początkiem nowego okresu rozliczeniowego do wypłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *