Zastaw i poręczenie pożyczki

Zastaw i poręczenie pożyczki

Zastaw i poręczenie pożyczki

Nikt nie lubi pożyczać na „piękne oczy”. Owszem, zdarza nam się poratować przyjaciela lub kogoś z rodziny potrzebną sumą, jednak tutaj w grę wchodzi zaufanie do pożyczkobiorcy. Poza kręgiem przyjaciół lub rodziny sprawy nabierają bardziej formalnego charakteru i udzielenie pożyczki może wiązać się z ustanowieniem zastawu lub wymaganym poręczeniem od pożyczkobiorcy. Sprawdźmy na czym polegają te dwie formy zabezpieczenia pożyczki.

Zaspokojenie roszczenia przez zastaw

Pożyczkodawca chce mieć gwarancję, że pożyczona suma zostanie mu zwrócona w terminie, a jeśli tak się nie stanie, zabezpiecza sobie możliwość zaspokojenia roszczenia. Zastaw ustanawia się na ruchomościach należących do dłużnika, które przedstawiają konkretna wartość majątkową. Częstym przedmiotem zastawu może być na przykład samochód. Do ustanowienia zastawu potrzebna jest umowa między dłużnikiem a wierzycielem. Jednak wierzyciel może zaspokoić swoje roszczenia z rzeczy będącej przedmiotem zastawu dopiero po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego na przykład po orzeczeniu sadu. Jak więc widać droga do odzyskania pieniędzy z zastawu jest długa i niełatwa.

Zobowiązanie poręczyciela wobec wierzyciela

Innym sposobem na zabezpieczenie sobie spłaty pożyczonych pieniędzy jest uzyskanie poręczenia pożyczki ze strony osoby trzeciej. Poręczyciel zobowiązuje się do wykonania zobowiązania wobec wierzyciela, gdyby dłużnik się od tego uchylał. Tak jak w przypadku zastawu tu również wymagana jest umowa, na mocy której poręczyciel staje się drugim dłużnikiem i odpowiada wobec wierzyciela swoim majątkiem. Przyznajmy, że żeby uzyskać poręczenie dla zaciąganych przez nas pożyczek musielibyśmy cieszyć się ogromnym zaufaniem ze strony potencjalnych poręczycieli. Na szczęście obecnie większość pożyczek i kredytów omija te formy zabezpieczeń czyniąc pożyczkobiorcę jedynym odpowiedzialnym za dług.

Pamiętajmy też o jednym: każdy kredyt trzeba zwrócić. Dlatego liczy się przede wszystkim rozsądne pożyczanie czyli takie, które nie zrujnuje nas w momencie jej zwrotu.

Źródło obrazka: www.podzastawmienia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *