Wakacje maturzysty – jak je wykorzystać i nie zbankrutować?

Wakacje maturzysty – jak je wykorzystać i nie zbankrutować?

Wakacje maturzysty – jak je wykorzystać i nie zbankrutować?

Tak zwane wakacje maturzysty, to praktycznie jedyny okres w życiu młodego człowieka, w którym będzie on miał tak dużo czasu wolnego. Jak mądrze wykorzystać ten czas? Kilka praktycznych porad. 

Zasłużony odpoczynek – tanie podróże 

Zwykle po zdaniu matury młodzi ludzie nie posiadają zbyt wielkich nakładów finansowych. Chcąc udać się na upragniony i zasłużony wypoczynek mogą jednak oni skorzystać z opcji, które zminimalizują koszty wakacji. Samo podróżowanie może być bardzo tanie. 

Planując podróż samolotem, wystarczy dokładnie śledzić promocje w ofertach linii lotniczych. Mając trochę szczęścia i znając schematy promocji, bardzo łatwo można kupić bilet (w dwie strony!) za kilkadziesiąt, a nawet kilka złotych! Trzeba jednak uważać na ukryte koszty i szczegółowo zapoznawać się z warunkami promocji. 

Podróżowanie może być bardzo tanie. Wystarczy uważnie śledzić promocji linii lotniczych lub korzystać z takich opcji jak “carpooling” czy autostop. źródło: pixabay.com

Jeszcze łatwiej jest oszczędzić planując podróż samochodem. Jednym z coraz bardziej popularnych sposobów podróżowania jest tak zwany „carpooling”, to jest opcja wspólnych przejazdów. Istnieją serwisy internetowe, w których podróżujący umawiają się na wspólne podróżowanie. Zwykle polega to na skorzystaniu z udostępnionego samochodu przez osobę, która odbywa podróż na danej trasie. Zwykle są to niewielkie koszty. Innym tanim sposobem jest po prostu podróżowanie ze znajomymi, gdzie przy rozłożeniu kosztów za paliwo, sama podróż może kosztować przysłowiowe grosze.

Wciąż atrakcyjną formą podróżowania jest autostop. Nie gwarantuje on bezpieczeństwa, ale jest on całkowicie darmowy. Wiadomo, że wiąże się to z ryzykiem długiego oczekiwania na „podwózkę”, jednak wciąż kierowcy są skłonni zabierać podróżujących w ten sposób. 

Bardziej bezpieczną formą, i stosunkową niedrogą, jest korzystanie z busów lub firm autobusowych, które równie często oferują bardzo tanie przejazdy, promocje, przy zapewnieniu wysokiego komfortu. Wystarczy tylko dobrze rozejrzeć się w propozycjach.

Pobyt za grosze!

Planując podróż należy także zadbać o nocleg. Zupełnie darmową formą jest couchsurfing. Zasady działania podobne są do carpoolingu. Istnieją dedykowane serwisy, w których udostępniane są mieszkania. Warunkiem jest udostępnienie własnego lokum. Zwykle miejsca dostępne w serwisach couchsurferskich mają bardzo dobry standard. Za couchsurfingiem przemawia również fakt kontaktu z mieszkańcami, dzięki czemu ta forma może przerodzić się w fantastyczną przygodę.

Chcą zaoszczędzić na noclegu dobrym rozwiązaniem jest podróżowanie z własnym namiotem. Wtedy też za małe kwoty można rozbić się na campingu, poprosić kogoś o taką możliwość na danej posesji lub, chcąc doświadczyć prawdziwej przygody, biwakować „na dziko”!

Jeszcze innym sposobem jest korzystanie z lokum za wykonywanie jakiejś pracy lub zgłoszenie się na międzynarodowe programy wolontariackie, które również wymagają świadczenia pracy w zamian za wyżywienie i mieszkanie. 

Dobry plan na wakacje to podstawa w jak najlepszym spędzeniu czasu za niewielkie pieniądze. źródło: pixabay.com

Najpierw praca, potem odpoczynek

Wielu maturzystów decyduje się na wyjazd do pracy za granicę podczas swoich najdłuższych wakacji. Jest to wariant, dzięki któremu można połączyć przyjemne z pożytecznym. Praca pozwoli zarobić dodatkowe pieniądze, a dobra lokalizacja może umożliwić również odpoczynek. Zawsze można tak zaplanować te kilka miesięcy, żeby przez pewien czas popracować, a następnie za zarobione pieniądze udać się w wymarzoną podróż. Opcji jest wiele. Wystarczy tylko dobrze przemyśleć i realizować założony plan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *