Używanie użyczonej rzeczy

Używanie użyczonej rzeczy

Używanie użyczonej rzeczy

Przywykliśmy do stwierdzenia, że w naszych czasach nie ma nic za darmo i jeśli ktoś coś dla nas robi, to zazwyczaj liczy na jakiś zysk, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi pożyczanie rzeczy. Tymczasem z formalnego punktu widzenia, pożyczanie rzeczy może być odpłatne i wtedy mówimy o najmie lub dzierżawie lub nieodpłatne kiedy to nazywa się je użyczeniem. Jak widać nawet prawodawca przewiduje możliwość pożyczania za darmo.

Użyczać i używać do woli

O tym jak powinna wyglądać umowa użyczenia informuje nas Kodeks cywilny. Przede wszystkim opisuje się w niej przedmiot użyczenia, a także okres na jaki owo użyczenie ma nastąpić. Stwierdza się także kategorycznie, że użyczający zapewnia biorącemu bezpłatne używanie umówionej rzeczy. Jednak mimo braku opłaty biorącego obowiązują pewne zasady. Musi on używać rzeczy zgodnie z przeznaczeniem i nie może jej odstępować osobom trzecim. Poza tym jeśli poniósł w związku z używaniem użyczonej rzeczy jakieś dodatkowe wydatki nie wynikające z jej prawidłowego używania, to kwestię zwrotu tych wydatków regulują oddzielne przepisy.

Pożyczać, najmować i dzierżawić

Najem to jedna z form odpłatnego pożyczania rzeczy. Umowa najmu jest regulowana prawem cywilnym i obejmuje opis przedmiotu najmu, okres na jaki on następuje oraz wysokość czynszu jaki najemca zapłaci wynajmującemu. Często w najem idą mieszkania i inne nieruchomości. Z kolei w dzierżawę często oddaje się ziemię lub prawo do czegoś. Dzierżawca płaci wydzierżawiającemu czynsz, a w zamian otrzymuje prawo do pobierania pożytków z dzierżawionej rzeczy. Coś za coś, jak to się mówi.

 

źródło obrazka: http://www.hg2amsterdam.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *