Urlop macierzyński – ile trwa i jakie dokumenty trzeba złożyć?

Urlop macierzyński – ile trwa i jakie dokumenty trzeba złożyć?

Urlop macierzyński – ile trwa i jakie dokumenty trzeba złożyć?

Urlop macierzyński przysługuje każdej matce, dlatego też przepisy prawa odnoszące się do urlopów macierzyńskich jeżeli już się zmieniają, to na korzyść matek. Urlop macierzyński planuje się z dużym wyprzedzeniem, gdyż, co oczywiste, związany on jest z ciążą i mającym narodzić się dzieckiem. Warto jednak za wczasu przeanalizować jakich formalności należy dopełnić w celu uzyskania urlopu. 

Urlop macierzyński – warunki uzyskania

Urlop macierzyński jest obligatoryjny dla matki, jednakże mogą z niego korzystać także ojcowie.
źródło: pixabay.com

Żeby korzystać z urlopu matka musi być zatrudniona na podstawie umowy o pracę (na czas określony lub nieokreślony). Jest to wymóg ustanowiony przez Kodeks Pracy. Zatrudnienie też może odbywać się na podstawie wyboru, mianowania, powołania czy spółdzielczej umowy o pracę. Matka zatrudniona na umowę o pracę może bez problemu korzystać z urlopu oraz zasiłku macierzyńskiego. Dodatkowo przez okres ciąży oraz w trakcie przebywania na urlopie macierzyńskim znajduje się ona pod specjalną ochroną, dlatego też pracodawca nie ma prawa jej zwolnić. Brak stałego zatrudnienia wiąże się z niemożliwością uzyskania tego typu urlopu. Jeżeli natomiast ojciec dziecka świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, to on może skorzystać z urlopu tacierzyńskiego. Warto zaznaczyć, że urlop macierzyński i tacierzyński można wykorzystać w pełni wyłącznie w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę na czas nieokreślony. Zatrudnienie na czas określony umożliwia korzystanie z urlopu wyłącznie przez okres trwania umowy. Zasiłek macierzyński jest natomiast wypłacany przez cały okres należącego się urlopu macierzyńskiego. 

Wymiar czasowy urlopu macierzyńskiego

W podstawowym wymiarze urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Z tych 20 tygodni, 6 można wykorzystać przed porodem. 14 tygodni musi być wykorzystane przez matkę dziecka. Pozostałe 6 tygodni na urlopie może przebywać ojciec dziecka. Urlop macierzyński wydłuża się w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka – kolejno: bliźniaki – 31 tygodni, trojaczki 33 tygodnie, czworaczki 35 tygodni, pięcioraczki – 37 tygodni. Po urlopie macierzyńskim, rodzicom przysługuje urlop rodzicielski. 

Formalności związane z urlopem macierzyńskim

Urlop macierzyński jest koniecznością, dlatego też skorzystanie z pierwszych 20 tygodni nie obliguje matek do składania wniosków. Ważne jest, by dostarczyć pracodawcy kilka dokumentów.  Jeżeli matka chce skorzystać z urlopu przed porodem, a tym samym z zasiłku, konieczne jest dostarczenie zaświadczenia o planowanej dacie porodu. Po urodzeniu dziecka należy dostarczyć także skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. 

W przypadku, kiedy matka decyduje się na wykorzystanie 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, kolejne 6 zobowiązany jest wykorzystać ojciec dziecka. W takiej sytuacji matka dziecka dostarcza wniosek zawierający informację o terminach, w których z zasiłku macierzyńskiego korzystał będzie ojciec. Dokument wraz z zaświadczeniem od pracodawcy ojca potwierdzającym planowany urlop tacierzyński muszą zostać dostarczone pracodawcy najpóźniej 7 dni przez powrotem matki do pracy. Nie można zapomnieć, że wniosek u swojego pracodawcy złożyć musi także ojciec dziecka. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *