Tanie sposoby na czyszczenie auta

Tanie sposoby na czyszczenie auta

Tanie sposoby na czyszczenie auta

Utrzymanie auta w czystości oraz regularne dbanie o jego wygląd wpływa nie tylko na komfort użytkowania samochodu, ale także na jego wartość w przypadku zamiaru sprzedaży. Dlatego też dobrze jest utrzymywać auto w najlepszej kondycji. Konserwacja samochodu u specjalistów może pochłaniać spore nakłady finansowe. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że własnym sumptem może utrzymać lub doprowadzić samochód do bardzo dobrego stanu. Wystarczy odrobina chęci i trochę czasu, żeby uzyskać doskonały efekt.

Zabiegi na karoserii 

Konserwację karoserii należy rozpocząć od dokładnego umycia oraz osuszenia.
źródło / pixabay.com

Wizytówką auta jest jego zewnętrzny wygląd, a więc karoseria. Z upływającym czasem jakość karoserii pogarsza się. Lakier blaknie, co wpływa bardzo negatywnie na efekt wizualny. Garażując auto proces ten zachodzi znacznie wolniej, jednakże kierowcy nieposiadający garażu powinni częściej dbać o karoserię. Domowym i taniem sposobem na czyszczenie i konserwacje karoserii jest używanie ogólnodostępnych mleczek bądź past do lakieru (cena około 20 zł). Zanim jednak kierowca zastosuje jeden z tych specyfików, konieczne jest dokładne umycie oraz wysuszenie auta. Jeżeli na lakierze nie ma żadnych poważnych uszkodzeń, można przystąpić do mycia. Do tego najlepiej użyć myjki ciśnieniowej lub zwykłego węża ogrodowego. Pierwsze płukanie oczyszcza karoserię z drobinek piasku oraz kurzu. Dopiero po spłukaniu należy zastosować odpowiedni szampon samochodowy (cena około 20 zł). Uniknie się wtedy ewentualnego porysowania lakieru przez drobinki zanieczyszczeń. Do mycia stosuje się wspomniane niedrogie szampony przeznaczone do karoserii oraz miękkie gąbki bądź szczotki z miękkim i naturalnym włosiem (cena około 15 zł).

 

Nakładanie mleczka lub pasty na oczyszczoną karoserię musi odbywać się zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu specyfiku. Pozwoli to na najlepszej jakości konserwację lakieru.
źródło / Designed by Freepik

Po dokładnym umyciu auta kolejny raz należy spłukać oraz dobrze je wysuszyć. Można do tego użyć gumowego zbieraka, który usunie nadmiar wody i przyspieszy suszenie. Do wytarcia auta idealnie nadają się miękkie materiały, jak np. irchowe szmatki (cena około 15 zł). Na osuszone auto nakłada się mleczko lub pastę do karoserii zgodnie z zamieszczoną na preparacie instrukcją. Do tego najlepiej wykorzystać flanelowe szmatki. Mogą to być stare koszule. Trzeba natomiast uważać, by preparaty do karoserii nie zostały nałożone na plastikowe elementy auta. Na nie stosuje się środki przeznaczone do tworzyw sztucznych (cena około 20 zł). Wykonywanie tych zabiegów to tani sposób na odmłodzenie auta z zewnątrz.

Czyszczenie wnętrza samochodu

Po zatroszczeniu się o karoserię samochodu, pora przejść do środka. Porządki wewnątrz auta należy zacząć od wyjęcia dywaników (gumowe lub welurowe) oraz dokładnego odkurzenia całego wnętrza. Wspomniane dywaniki dobrze jest dokładnie wyprać. Pomimo istnienia specjalnych do tego specyfików, wystarczy wykorzystać zwykły proszek do prania, który doskonale się w tym sprawdzi. Oczywiście, przed ponownym włożeniem dywaników do auta, muszą one dokładnie wyschnąć. Podobna zasada dotyczy pranej tapicerki. Jej czyszczenie uzależnione jest oczywiście od rodzaju materiału. Jeśli tapicerka jest wykonana ze skóry należy użyć ogólnodostępnych i niedrogich środków. Inne materiały wymagają dokładnego prania oraz wysuszenia (dobrze jest to zaplanować, by móc zostawić otwarte auto przez dłuższy czas w celu wyschnięcia). Odpowiednio wykonane pranie tapicerki zapewni doskonały wygląd wnętrzu auta. W prani idealnie sprawdzi się odkurzacz piorący.

 

Wnętrze samochodu wymaga szczególnej uwagi. O wiele elementów wyposażenia wnętrza może być jednak w łatwy sposób skutecznie zadbać, jak w przypadku kokpitu i wykorzystania do jego czyszczenia chusteczek nawilżających.
źródło / Designed by Freepik

Ostatni fragment wnętrza, czyli kokpit i wszystkie elementy z tworzyw sztucznych nabiorą blasku dzięki zastosowaniu najzwyklejszych nawilżonych chusteczek dla niemowląt (cena maksymalnie 15 złotych za opakowanie). Chusteczki nawilżające dokładnie wyczyszczą elementy wykonane z tworzyw sztucznych oraz skutecznie nabłyszczą je pozostawiając przyjemny zapach. A jeśli o zapachu mowa, to dla poprawienia jakości tego ważnego czynnika dobrze jest regularnie inwestować w odświeżacze samochodowe. W przypadku, kiedy nieprzyjemny zapach zagnieździł się w aucie, wystarczy pozostawić w aucie pojemnik z sodą oczyszczoną lub octem. Obie te substancje skutecznie pochłaniają zapachy. Po wykonaniu „terapii octowej” należy umieścić w aucie sok z cytryny, który zniweluje zapach octu. Kiedy natomiast przyczyną nieprzyjemnych zapachów jest samochodowy nawiew, wystarczy skorzystać z tanich pianek do nawiewów (cena maksymalna około 15 zł). Czyszcząc wnętrze samochodu dobrze również umyć szyby od wewnątrz wykorzystując zwykły środek do mycia szyb.

Nowe życie dla auta za grosze!

Bardzo niewiele trzeba, by auto wyglądało schludnie i atrakcyjnie. Odrobina chęci, trochę czasu i niewielki nakład finansowy pozwala na bardzo dobrą konserwacje auta, zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Drogie wizyty u specjalistów konserwujących samochody, w specjalistycznych myjniach, mogą być śmiało zastąpione prostymi zabiegami, które wykona się samemu za pomocą środków i narzędzi, które w większości odnajdą się w każdym domu. Piękny wygląd auta oraz satysfakcja gwarantowana!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *