Spirala zadłużenia – jak sobie z nią poradzić?

Spirala zadłużenia – jak sobie z nią poradzić?

Spirala zadłużenia – jak sobie z nią poradzić?

Dochody często nie zaspokajają potrzeb finansowych. Niekiedy powoduje to generowanie długów, które mogą doprowadzić do wpadnięcia w niebezpieczną spiralę zadłużenia. Jak sobie z nią poradzić i wyeliminować długi? Radzimy.

Spirala zadłużenia – co to jest?

Spirala zadłużenia powstaje w przypadku, kiedy dłużnik zaciąga kolejne pożyczki i kredyty na spłaty już istniejących zadłużeń. W typ przypadku wyjście z problemów finansowych jest niezwykle trudne, a generowanie kolejnych długów pogłębia i tak beznadziejną sytuację.

Wychodzenie ze spirali zadłużenia

W wychodzeniu z długów kluczowe jest precyzyjne planowanie wydatków. W przypadkach ostatecznych należy podjąć się restrukturyzacji lub konsolidacji zadłużenia. Image by Steve Buissinne from Pixabay

Poradzenie sobie z problemem narastających długów wymaga przede wszystkim doskonałego planowania. Podstawą jest właśnie zaplanowanie budżetu i ponoszonych wydatków z uwzględnieniem przychodów. Należy więc ograniczyć wydatki zbędne i skupić się na zaspokajaniu tylko podstawowych potrzeb, by jak najwięcej z przychodów przeznaczyć na spłatę długów. Stopniowe i systematyczne oszczędzanie umożliwia zebranie często nawet sporych kwot, co w przypadku posiadanych zobowiązań jest bardzo ważne. Warto także znaleźć inne źródła dochodu, czy poszukać dodatkowej pracy. Pozwoli to na gromadzenie środków koniecznych do spłaty zadłużenia. Dobrym pomysłem jest także dokonanie przeglądu rzeczy zalegających w domu, a niepotrzebnych. Można je z powodzeniem sprzedać, na przykład za pośrednictwem internetu, co również będzie sporym wsparciem budżetu domowego. 

Zgromadzone środki należy systematycznie przeznaczać na spłaty zadłużeń, których dokonywać trzeba najlepiej od tych najmniejszych, do największych. Małe zobowiązania, które udaje się szybko uregulować motywują i dają nadzieję na poradzenie sobie z problemem.

Ostateczne rozwiązania problemów z zadłużeniem

W krytycznych sytuacjach, w miarę możliwości, warto poprosić o pomoc rodzinę lub bliskich. Mogą oni udzielić nieoprocentowanej pożyczki. Wadą w tym wypadku może być nadwyrężenie relacji. To rozwiązanie warto dobrze rozważyć. Trzeba też być pewnym, że będzie się w stanie dokonać spłaty tego zadłużenia. 

Najbardziej skomplikowane sytuacje dłużników wymagają radykalnych rozwiązań, jak restrukturyzacja lub konsolidacja zadłużenia. W restrukturyzacji prowadzone są negocjacje z wierzycielami mające doprowadzić do zmiany warunków spłaty długów (zmniejszenie rat, zmiana terminów, zawieszenie spłaty na określony okres itp.). Konsolidacja polega natomiast na wykorzystaniu narzędzia jakim jest kredyt konsolidacyjny. Wykorzystuje się ją w przypadku kilku długów. Kredyt konsolidacyjny umożliwia połączenie wszystkich zobowiązań w jedno, co pozwala dłużnikowi na spłatę jednej raty na poczet wszystkich długów. 

Pożyczaj mądrze!

Unikanie spirali zadłużenia to najlepszy sposób. Mądre planowanie budżetu, pożyczanie z rozmysłem oraz sprawne zarządzanie finansami umożliwi zaspokajanie potrzeb bez ryzyka niebezpiecznego zadłużenia. Pożyczki online to idealne rozwiązania w wielu przypadkach, w których wymagana jest natychmiastowa gotówka. Trzeba jednak korzystać z nich z głową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *