Sensacyjne zrównanie Euro i Dolara

Sensacyjne zrównanie Euro i Dolara

Sensacyjne zrównanie Euro i Dolara

Analitycy rynku walut, między innymi ci wypowiadający się portalu money.pl wieszczą, że jeszcze przed wakacjami będziemy mogli obserwować zrównanie kursów Euro i Dolara Amerykańskiego. Sytuacja jest tym bardziej sensacyjna, że zdarza się nam po raz pierwszy od 12 lat.

Spadek wartości Euro- wzrost Dolara

Mniej więcej od początku roku 2015 obserwować możemy stałe umacnianie się Złotego względem Euro. Z pewnością wygranymi na spadku Euro są importerzy z krajów Unii Europejskiej, którzy mogą taniej kupować towary i surowce. Polepszyła się także sytuacja kredytobiorców mających kredyty udzielone w Euro, ich raty są obecnie mniej warte. W gorszej sytuacji natomiast znaleźli się eksporterzy, którzy wysyłając produkty do swoich europejskich klientów otrzymują za nie mniej pieniędzy. Również ci, którzy zadłużyli się w Dolarach z niepokojem obserwują wzrost kosztów rat, w związku z umocnieniem się tej waluty względem Polskiego Złotego.

Wspólny poziom na 3,8-3,9 Złotego

Oblicza się, że wspólny poziom obu walut ustali się z końcem czerwca na około 3.8 do 3.9 złotego. Spadek wartości Euro poniżej 4 złotych jest odzwierciedleniem słabnącej kondycji europejskiej gospodarki. Oczywiście ma to również wpływ na gospodarkę Polski, która staje się o wiele mniej atrakcyjna dla europejskich kontrahentów. Z kolei inwestorzy na giełdzie raczej wyprzedają obecnie wspólna walutę, a dokupują dolary obawiając się mającego nastąpić w USA wzrostu stóp procentowych. Trudno powiedzieć z całą pewnością, kiedy nastąpi odbicie obecnej sytuacji i powrotny wzrost wartości euro ponad 4 złote, a spadek dolara do około 3,3 złotego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *