Rolnik szuka zysku, a nie straty

Rolnik szuka zysku, a nie straty

Rolnik szuka zysku, a nie straty

Prowadzenie gospodarstwa rolnego niesie ze sobą specyficzny rodzaj ryzyka. Nawet jeśli rolnicy dołożą wszelkich starań i wykonają wszystko jak należy, nigdy nie mogą być pewni, czy na wyniku finansowym gospodarstwa nie zaważy jakaś „siła wyższa”. To, ile ton zboża zbiorą z pola albo jak wycenione zostaną ich tuczniki zależy od wielu czynników zewnętrznych, a rachunek zysków i strat nie zawsze bywa dla nich korzystny.

W poszukiwaniu zysku

Oczywiście dobrze prowadzone gospodarstwo rolne może przynosić pokaźne zyski. Wszyscy chyba znamy przykłady nieźle prosperujących kurzych ferm, wielkich ubojni świń czy też plantacji rozciągających się na dziesiątkach hektarów. Jednak, aby naprawdę rozkręcić produkcję, trzeba najpierw sporo zainwestować. Rolnicy najczęściej posiłkują się kredytami bankowymi i różnego rodzaju pożyczkami celowymi. Do tego dostępne są dla nich dopłaty z Unii Europejskiej, o które jednak trzeba się postarać spełniając wcześniej unijne wymogi formalne.

Szukając rekompensaty dla strat

Tegoroczne bardzo upalne lato tak łaskawe dla turystów okazało się w wielu regionach Polski zgubne dla rolników. Wielotygodniowe susze i zbyt wysokie temperatury doprowadziły do wyschnięcia niekiedy całych upraw kukurydzy, niektórych warzyw lub owoców. Do tego utrzymujące się embargo Rosji na polską żywność nie sprzyjało eksportowi produktów rolnych. Wszyscy chyba pamiętamy gehennę wielu plantatorów jabłek, którzy stracili tak ważny rynek zbytu. Jeśli chodzi o hodowlę zwierząt, to tutaj niepowetowane straty może przynieść panująca zaraza, dziesiątkując lub unicestwiając całe stada. W obliczu tych kryzysowych sytuacji niektórzy rolnicy mogą liczyć na przynajmniej częściową rekompensatę strat ze strony ubezpieczyciela (o ile wcześniej się ubezpieczyli) lub Rządu, który na ten cel uruchomi specjalne fundusze.

źródło obrazka wyróżniającego:foodtank.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *