Raty 0% – okazja czy kłopoty?

Raty 0% – okazja czy kłopoty?

Raty 0% – okazja czy kłopoty?

Wielu sprzedawców oferuje towary w atrakcyjnej ofercie kredytowania bez żadnych odsetek. Popularne raty 0% umożliwiają zakup sprzętów, które nie byłyby w zasięgu wielu klientów, a dzięki atrakcyjnemu finansowaniu mogą znaleźć się w każdym domu. Zakupy na raty 0% dostępne są zarówno w ofercie sklepów stacjonarnych, jak i internetowych. Czy warto korzystać z tej opcji? Na co należy zwrócić uwagę kupując na raty? Jakie są wady i zalety tego typu finansowania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajduje się w tym artykule.

Zalety i wady rat 0%

Każdy rodzaj finansowania posiada swoje zalety i wady. Zdecydowaną zaletą rat 0% jest ich dostępność. Dzięki temu wariantowi z łatwością można zakupić wymarzony sprzęt bez konieczności ponoszenia jednorazowo sporych kosztów. Dzięki ratom 0% można także tworzyć pozytywną historię kredytową w rejestrze Biura Informacji Kredytowej, dzięki czemu w przyszłości można uzyskać atrakcyjne warunki kredytu.

Decydując się na raty 0% trzeba jednak uważać, by nie wpędzić się w często spore zadłużenia. Ten typ finansowania stanowi sporą pokusę podczas zakupów, czego efektem może być nagromadzenie rat, które mogą okazać się niemożliwymi do spłacenia. Warto także dokładnie zapoznać się z zasadami, które często nie mówią wprost o ukrytych kosztach. 

Image by Michal Jarmoluk from Pixabay

Przed skorzystaniem z opcji rat 0% warto dokładnie przestudiować umowę kredytową.

Umowa kredytowa na raty 0%

Raty 0% to bardzo atrakcyjna opcja, w której RRSO wynosi, jak sama nazwa wskazuje, 0%. Jednakże zanim umowa kredytowa ze sprzedającym zostanie zawarta, warto ją dokładnie przestudiować. W dokumencie często znajdują się zapisy wprowadzające różne opłaty, które mogą rozczarować kupującego. Zwykle w ratach 0% nie naliczane są odsetki kredytowe, jednakże bank może zarabiać na tego typu sprzedaży wprowadzając dodatkowe należności, które musi uiścić klient, jak na przykład prowizje od udzielenia kredytu, opłaty przygotowawcze czy koszty wcześniejszej spłaty całej należności. Szczegółowe przestudiowanie umowy jest zatem koniecznością.

To jednak nie wszystko, w jaki sposób banki czerpią korzyści z nieoprocentowanych rat. Sprzedawcy oferują dodatkowe usługi, jak ubezpieczenia, gwarancje czy karty kredytowe. Podejmując każdą decyzję warto dokładnie przeanalizować umowę oraz regulamin. W przypadku chęci zakupu droższego sprzętu można również zrezygnować z rat 0% i zaciągnąć szybką i elastyczną pożyczkę przez internet. Rynek finansowy oferuje bardzo wiele, warto jednak dokładnie zapoznać się z każdą ofertą, by uniknąć ewentualnych kłopotów. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *