Pożyczka w złotówkach czy w walucie?

Pożyczka w złotówkach czy w walucie?

Pożyczka w złotówkach czy w walucie?

Obserwując ostatnio gehennę jaka przeżywają Frankowicze, wydaje się, że branie pożyczek i kredytów w złotówkach jest rozsądniejsze. Przede wszystkim pożyczanie w walucie, w której zarabiamy pozwala lepiej kontrolować sytuację gospodarczą i ewentualnie szybko zareagować w razie przewidywanych problemów. Jednak wciąż nie brakuje zwolenników pożyczania w obcych walutach. Wiąże się to oczywiście z większym ryzykiem, ale może też przynieść spore korzyści finansowe.

Pożyczone złotówki

Na pewno za braniem pożyczki w złotówkach przemawia większa stabilność. W końcu monitorujemy stan naszej gospodarki na bieżąco i zdążyliśmy już nabrać do niego zaufania. Jednak nie oznacza to, że do końca spłaty kredytu lub pożyczki możemy spać spokojnie, zwłaszcza, gdy wzięliśmy je na dłuższe okresy. Może się bowiem zdarzyć, że gwałtownie wzrosną stopy procentowe, a wtedy i wysokość rat poszybuje nagle w górę. Innym mankamentem jest to, że pożyczki w złotówkach są zazwyczaj wyżej oprocentowane niż walutowe. Natomiast dużym plusem jest większa dostępność kredytów i pożyczek w złotówkach, ponieważ pożyczkodawcy nie wymagają od pożyczkobiorców aż tak dużej zdolności kredytowej jak w przypadku pożyczania w obcej walucie.

Pożyczona waluta

Decydując się na pożyczkę lub kredyt w obcej walucie musimy wiedzieć, że czekają nas emocje godne wytrawnych graczy giełdowych. Kurs wybranej przez nas waluty może się bowiem wahać, a co za tym idzie rosnąca i malejąca w lawinowym tempie rata naszego kredyty lub pożyczki nieraz podniesie nam ciśnienie. Oczywiście jeśli kurs spadnie i płacić będziemy na przykład o połowę mniej, to jest to tylko powód do radości. Gorzej, jeśli tak jak ostatnio z frankiem, rata wzrośnie do nieakceptowalnych granic, a wycena długu do spłaty przerośnie realną cenę rynkową nieruchomości lub rzeczy, na którą zaciągnęliśmy pożyczkę lub kredyt. Wybór należy jednak tylko i wyłącznie do Ciebie pożyczkobiorco!

Źródło obrazka:m.ocdn.eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *