Pożyczka versus kredyt

Pożyczka versus kredyt

Pożyczka versus kredyt

O co właściwie chodzi z tym rozróżnieniem na pożyczki i kredyty? Przecież w obu przypadkach chodzi w sumie o to samo? W końcu i tu i tu trzeba oddać pożyczone kwoty i ktoś na tym musi zarobić, prawda? Dlaczego więc jedni pożyczanie nazywają po prostu pożyczką, a inni już kredytem? Przyjrzyjmy się panującym w tej kwestii zasadom. Opisuje je kodeks cywilny.

Pożyczamy nie tylko pieniądze

Pierwszą różnicą między pożyczką, a kredytem jest jej przedmiot. Kredytodawcy udzielają kredytobiorcom jedynie środków pieniężnych, natomiast pożyczkodawcy mogą pożyczkobiorcom użyczać również rzeczy, których ci drudzy potrzebują. Inną bardzo istotna różnicą jest fakt, że kredyty zawsze są odpłatne, natomiast pożyczkodawcy mogą wykazać się dużą dozą altruizmu i nieodpłatnie oddać do dyspozycji pożyczkobiorców pieniądze lub rzeczy na określony czas. Panuje przy tym zasada, że jeżeli nie określa się czasu pożyczki w umowie, to pożyczkobiorca będzie w obowiązku ją zwrócić dopiero sześć tygodni od momentu wypowiedzenia przez pożyczkodawcę.

Kredyt zawsze celowy i z procentem

Pożyczka objęta jest o wiele mniejszą ilością procedur i formalności niż kredyt. W szczególności kredyt bankowy zawsze powinien mieć jasno określony cel, na który zostaną przeznaczone pieniądze oraz sposób naliczania i pobierania odsetek od pożyczonej kwoty. Jednak kodeks cywilny i w stosunku do pożyczek ma pewną istotną regulację formalną. Otóż jeśli suma pożyczki przekracza 500 zł, to musi ona zostać zawarta na piśmie. W kwestiach finansowych zawsze lepiej polegać na dokumentach pisanych niż ustnych umowach.

Źródło obrazka: www.outsellyourself.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *