Pożyczka a choroba lub śmierć – kto wtedy spłaca długi?

Pożyczka a choroba lub śmierć – kto wtedy spłaca długi?

Pożyczka a choroba lub śmierć – kto wtedy spłaca długi?

Zaciągając pożyczkę klienci muszą być świadomi, że w przypadku kłopotów ze zdrowiem uniemożliwiających im samodzielne spłacanie rat lub ewentualnej śmierci, dług spadnie na ich najbliższych. Dzieje się tak na mocy obowiązujących przepisów prawa. Stąd przed podpisaniem umowy o pożyczkę trzeba rozważyć również takie okoliczności i przewidzieć sposób dalszego postępowania w przypadku kłopotów ze zdrowiem lub śmierci po to, by nie obciążać własnym zadłużeniem członków rodziny.

Dług w razie choroby dłużnika

Osoba posiadająca zobowiązania finansowe musi się z nich wywiązać nawet jeśli znalazła się w trudnym położeniu nie wynikającym z własnej winy. Takim wypadkiem losowym jest ciężka choroba wyłączająca dłużnika z normalnego funkcjonowania i pozbawiająca go dotychczasowych źródeł utrzymania. W takiej sytuacji najczęściej nie jest on w stanie spłacać podjętych zobowiązań finansowych. Jeśli ma niespłacone pożyczki lub kredyty może postarać się o rozłożenie spłat na dłuższy okres i niższe raty. Niektóre instytucje finansowe umożliwiają także zawieszenie spłat na pewien okres, na przykład na czas powrotu do zdrowia.

prawo spadkowe

http://wyborcza.pl

Dług po śmierci dłużnika

W przypadku zgonu osoby posiadającej niespłacone zobowiązania finansowe, wchodzą one w skład spadku po niej. Zatem spadkobiercy uprawnieni do spadku po zmarłym mogą otrzymać nie tylko jego majątek, ale również dług, który zaciągnął za życia. W takiej sytuacji spadkobiercy mogą spadek przyjąć i spłacić dług albo ze składników majątku dłużnika lub własnych, albo spadek odrzucić. Pamiętać jednak należy, żeby decyzję o odrzuceniu spadku zgłosić przed notariuszem albo do sądem w odpowiednim terminie, gdyż w razie braku pisemnej deklaracji na czas spadek zostanie przejęty wprost i spadkobierca odpowiadać będzie za niego swoim majątkiem. Rodzina dłużnika znalazłszy się w takiej sytuacji może próbować odwoływać się od decyzji sądu.

ubezpieczenie długu

11 http://www.eurogospodarka.eu

Przezorny zawsze ubezpieczony

O spokoju i pewności jaką zyskuje się dzięki ubezpieczeniom, nie trzeba nikogo przekonywać. Trudniej natomiast przekonać się do opłacania składki ubezpieczenia, która doliczana będzie do rat i tym samym powiększy koszt całkowity zaciągnięcia pożyczki. Niektórzy pożyczkobiorcy oferują także jednorazowe wykupienie ubezpieczenia spłaty pożyczki. Być może wystarczającym argumentem będzie fakt, że stosunkowo niewielka kwota składek pozwoli uniknąć ewentualnych, o wiele wyższych kwot odsetek karnych w przypadku kłopotów ze spłatą na skutek pogorszenia zdrowia. Ponadto Ubezpieczyciel, w zależności od rodzaju polisy, zobowiązuje się także zapłacić pozostałą do spłacenia kwotę w przypadku śmierci pożyczkobiorcy.

Źródła informacji: www.money.pl, wyborcza.biz

źródło obrazka wyróżniającego: http://www.sfora.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *