Poza bankiem nie znaczy poza prawem

Poza bankiem nie znaczy poza prawem

Poza bankiem nie znaczy poza prawem

Obrazek- źródło: thefad.pl

Działanie pozabankowych instytucji finansowych zajmujących się krótkoterminowymi pożyczkami może wydawać się dość niekonwencjonalnie. Ich usługi mają zazwyczaj ekspresowe tempo i nie wymagają wielu formalności. Stąd u niektórych potencjalnych klientów rodzą się wątpliwości, czy wszystko odbywa się u nich zgodnie z prawem.

Weryfikacja klienta zgodna z prawem

Parabanki, bo tak też je się nazywa, likwidują wiele barier jakie stawiają potencjalnym pożyczkobiorcom banki. Dlatego u nich pożyczkę może dostać praktycznie każdy, nawet osoba zadłużona. Większość z pozabankowych instytucji finansowych nie żąda od przyszłych pożyczkobiorców zaświadczeń o zatrudnieniu, nie sprawdza ich historii w BIK, ani nie weryfikuje sytuacji majątkowej. Często do zaciągnięcia pożyczki wystarczy jedynie podanie podstawowych danych. Weryfikacja klienta jest jednak indywidualną sprawa każdej firmy i prawo nie reguluje raczej kwestii kto z kim może nawiązywać relacje biznesowe. Nie oznacza to jednak, że parabanki działają poza prawem lub starają się omijać przepisy. Wprost przeciwnie; tak jak wszystkie inne firmy na rynku, obowiązuje je polskie prawo, które nakłada na nie pewne obowiązki chroniąc tym samym interesy klientów.

Umowa pożyczki zgodna z prawem

Przede wszystkim pożyczki udzielane są na podstawie umów, a ich treść musi być zgodna z obowiązującym w Polsce prawem. Pożyczkodawca ma obowiązek w zrozumiały sposób określić wszystkie warunki udzielenia pożyczki i jej spłaty. Niezbędne będzie wykazanie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, jakie posłużyło do obliczenia kwoty do spłaty oraz wymienienie wszystkich opłat związanych z udzieleniem pożyczki. W ten sposób pożyczkobiorca posiada pełną informację o usłudze i może w świadomy sposób przystąpić lub odstąpić od podpisania umowy. Na pewno nie może być tu mowy o zatajeniu jakichkolwiek informacji przez pożyczkodawcę.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *