Powtórka z Mitologii z Vivusem

Powtórka z Mitologii z Vivusem

Powtórka z Mitologii z Vivusem

Nawet Ci, którzy nie lubią historii muszą przyznać, że lekcje o Mitologii Greków i Rzymian są wyjątkowe. Może dzieje się tak dlatego, że bardziej przypominają bajki niż rzeczywiste historie. Tymczasem sporo mitów ma swoje odniesienia do rzeczywistości, na przykład w postaci miejsc, które istnieją naprawdę. Wiele z nich dzieje się na górze Olimp albo w okolicach Aten. Warto czasem przypomnieć sobie niektóre z nich nie tylko ze względu na walory historyczne i geograficzne.

Zeus Gromowładny

zeus z piorunem

http://i.ytimg.com/

 

Choć był dopiero szóstym dzieckiem Rei i Kronosa łatwo zapewnił sobie pierwszeństwo wśród Bogów Mitologii Greckiej. Nie ma się czemu dziwić, skoro władał złotymi piorunami jak mieczem, a broniła go tarcza zwana egidą. Nie miał sobie równych. Był władcą wszystkich bogów i ludzi!

 

 

Stołeczne Ateny

widok na akropol

http://g.gazetaprawna.pl/

 

W cieniu Akropolu poczuć można atmosferę sprzed tysięcy lat. Białe kolumny i ruiny starożytnych zabytków błyszczą w słońcu i zachwycają miliony turystów odwiedzających to miejsce każdego roku. Niegdyś było państwem – miastem (polis) siedzibą demokracji, dziś w całej aglomeracji skupia prawie 3 800 000 mieszkańców jest największym miastem Grecji i jego stolicą.

 

 

Gry Olimpijskie

olimpiada starożytna

http://www.olimpijski.pl/

Pierwsze Olimpiady organizowano ku czci Zeusa od roku 776 p.n.e, a lista dyscyplin bardzo różniła się od dzisiejszej. Przede wszystkim wystawiano biegaczy na różnych dystansach, miotaczy dysku i oszczepu, skoczków w dal, zapaśników, bokserów i jeźdźców. Dziś dołączyłaby do nich co najmniej setka sportowców różnych dyscyplin sportowych.

Upsss….. chyba wymknęły mi się niektóre odpowiedzi w konkursie Vivusa. Sprawdźcie sami!

 

źródła obrazków: i.ytimg.com, g.gazetaprawna.pl, www.olimpijski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *