Podatek od wynajmu mieszkania – podstawowe zasady

Podatek od wynajmu mieszkania – podstawowe zasady

Podatek od wynajmu mieszkania – podstawowe zasady

Wynajmując mieszkanie należy pamiętać o rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym z uzyskanego przychodu. Według jakich zasad polskie prawo umożliwia rozliczanie wynajmu oraz jak poprawnie rozliczyć się ze stosownym organem – praktyczne porady poniżej.

Opodatkowanie wynajmu

Wynajmujący ma do wyboru jedną z dwóch metod rozliczania podatku z wynajmu mieszkania. 

Wynajmujący może skorzystać z dwóch zasad przy rozliczaniu podatku od wynajmu mieszkania – zasady ogólne oraz ryczałt. źródło: pixabay.com

Pierwszym sposobem jest opodatkowanie na zasadach ogólnych. W tym wariancie stopa procentowa opodatkowania wynosi 18% lub 32% – w zależności od uzyskiwanych przychodów. Opcja ta stosowana jest najczęściej w najmie prywatnym. Zdarza się jednak, że korzystają z niej także przedsiębiorstwa założone właśnie w celu świadczenia usług wynajmu mieszkania. Wtedy jednak założona firma ma prawo do skorzystania z podatku liniowego według stawki 19%. 

Drugim sposobem jest ewidencjonowany ryczał, w którym stopa procentowa opodatkowania wynosi 8,5%. Ten wariant to bardzo dobry wybór dla wynajmujących mieszkania prywatnie. 

Decydując się na jeden z powyższych sposobów rozliczania podatku z wynajmu dobrze jest szczegółowo zapoznać się z jego zasadami i wybrać tę metodę, która będzie najbardziej korzystna dla wynajmującego.

Warunek opłacalności jest warunkiem fundamentalnym w wyborze rozliczenia. Opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych nie zawsze będzie korzystne. W przypadku kiedy kwota dochodów nie przekracza 85 528 złotych obowiązuje podatek w wysokości 18%, jeżeli natomiast przychody przekraczają tę kwotę, stopa procentowa rośnie do 32%. 

Wynajmując mieszanie jako wynajmujący prywatnie warto skorzystać z wariantu ryczałtowego. W tym celu konieczne jest złożenie oświadczenia o rozliczaniu się z najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. 

Jeżeli wynajem prowadzony jest przez założoną w tym celu firmę konieczne jest oświadczenie o rozliczaniu się z najmu poprzez założoną firmę (nieruchomość staje się tzw. środkiem trwałym). Wtedy też obowiązuje podatek w wysokości 19%. 

Niezłożenie żadnego z powyższych oświadczeń prowadzi do rozliczania najmu na zasadach ogólnych. 

Obniżenie przychodów z wynajmu

Podatek od wynajmu zależny jest od uzyskiwanych przychodów, a te można obniżać zgodnie z zasadami prawa. Do obniżenia przychodu kwalifikują się koszty, które ponosi wynajmujący w celu uzyskania przychodu z najmu. Warto wiedzieć, że podatek liczony jest od czystej kwoty obrotu, zatem jeżeli wynajmujący prowadził prace remontowe lub wyposaża mieszkanie w taki sposób, żeby opłaty za wynajem były wyższe (ze względu na standard), nakłady inwestycyjne mogą być odliczone od kwoty najmu. 

Pilnuj terminów!

Nie można zapomnieć o terminowym płaceniu podatków za wynajem (te na zasadach ogólnych płaci się w ciągu roku). Podatek musi być obliczany samodzielnie. Jeżeli nie posiada się takich umiejętności, warto poprosić o pomoc kogoś, kto orientuje się w temacie. Należy pamiętać, że rozliczenie ryczałtowe możliwe jest po złożeniu wspomnianego oświadczenia w przypisanym Urzędzie Skarbowym do dnia 20 stycznia danego roku lub do dnia uzyskania pierwszych przychów (w przypadku kiedy wynajem rozpoczyna się w ciągu roku). Rozliczanie ryczałtowe wymaga wypełnienia osobnej deklaracji – PIT-28.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *