Płacisz kartą przy zakupach online? Zwróć na to uwagę!

Płacisz kartą przy zakupach online? Zwróć na to uwagę!

Płacisz kartą przy zakupach online? Zwróć na to uwagę!

Internet zrewolucjonizował życie człowieka. Przestrzeń cyfrowa daje ogromne możliwości, jednakże jednocześnie niesie także wiele zagrożeń. Obrót finansowy w sieci przyciąga nie tylko uczciwych użytkowników, ale również przestępców. Robiąc zakupy w internecie warto zwracać uwagę na kilka istotny szczegółów i zachowywać kilka zasad bezpieczeństwa. Jak nie dać się oszukać korzystając z kart płatniczych w sieci? Kilka praktycznych porad na temat jak płacić kartą robiąc zakupy w internecie znajduje się w tym artykule. 

Zasady bezpiecznego korzystania z kart płatniczych w internecie

Przez internet można dziś kupić niemal wszystko. Istnieje kilka sposobów dokonywania płatności. Jednym z nich jest korzystanie z kart płatniczych. Niebezpieczeństwa kradzieży danych z kart, a co za tym idzie utraty środków finansowych przez klientów są na porządku dziennym, jednakże systemy płatnicze wyposażane są w coraz to nowsze systemy zabezpieczeń, które mają chronić kupujących. Przede wszystkim zwracać uwagę należy na szyfrowane połączenia. Strony, które wymagają użycia kart płatniczych powinny posiadać rozszerzony protokół http. Adres strony, który zaczyna się od https jest bezpieczny. Portale bez rozszerzenia „s” nie posiadają wymaganego szyfrowania, a co za tym idzie nie można wprowadzać na nic żadnych danych, gdyż istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo dostępu do nich osób niepowołanych.

Minimalizacja zagrożeń podczas płatności online możliwia jest dzięki zwiększonej czujności oraz znajomości zasad bezpieczeństwa.
Image by mohamed Hassan from Pixabay

Poza protokołem https na stronach z opcją wykonywania płatności musi znajdować się symbol zielonej kłódki, która poświadcza, że strona ta powiązana jest z bankiem lub wiarygodną instytucją finansową. Oszuści są w stanie zaprojektować strony wyglądające niemal tak samo jak dobrze znane klientom portale banków. Symbol zielonej kłódki jest potwierdzeniem wiarygodności. Jeżeli nie znajduje się on na stronie, przez którą ma być dokonana płatność kartą, nie należy podawać tam żadnych danych. Podsumowując – protokół https oraz zielona kłódka to gwaranty bezpieczeństwa płatności.

Zachowaj czujność 

Posługując się internetem powinno się również pamiętać o kilku innych bardzo ważnych zasadach. Nie należy wysyłać numerów kart kredytowych, debetowych, haseł do nich, kodów oraz innych szczegółowych danych przez żadne komunikatory, poczty e-mail itp. Nawet jeśli mają one dotrzeć do zaufanych osób. Takie dane powinny być zawsze tajne. Robiąc zakupy online trzeba być zawsze czujnym. Warto także zawsze upewnić się przez wykonaniem przelewu lub podaniem danych karty płatniczej. Ostrożność się opłaca. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *