Pieniądze czy prezent? Co dać dziecku na komunię?

Pieniądze czy prezent? Co dać dziecku na komunię?

Pieniądze czy prezent? Co dać dziecku na komunię?

Każdy z nas pewnie pamięta swoją Pierwszą Komunię i emocje, jakie wiążą się z tym wydarzeniem. Dziś kiedy naszym zadaniem jest albo zorganizowanie Komunii własnemu dziecku albo udział w przyjęciu u kogoś z rodziny przywołujemy w myślach te wspomnienia. Wielopokoleniowa tradycja każe w Dniu Pierwszej Komunii składać dziecku życzenia i obdarować je bądź to okolicznościowym prezentem, bądź stosowną sumą pieniędzy. To, na który sposób uczczenia tej ważnej uroczystości się zdecydujemy zależy od kilku wcześniejszych ustaleń.

Zapytaj rodziców dziecka

Jeśli to nie jest Komunia naszego własnego dziecka, zapytajmy jego rodziców, jak widzieliby kwestię obdarowywania ich latorośli w tym dniu. Dość często można liczyć na rzeczową odpowiedź, ponieważ rodzice są świadomi tradycji i z pewnością rozważali różne opcje. Mogą na przykład wspomnieć o prezencie, o którym dziecko marzy od dłuższego czasu i jeśli będzie to coś kosztownego, zapewne poproszą o dołożenie się do zakupu. Co jednak w przypadku, gdy udzielą wymijającej odpowiedzi, w rodzaju: „No wiesz, nie chcielibyśmy niczego narzucać, zrób jak uważasz….”?

kartka na komunię

pl.pinterest.com

Zastanów się nad sytuacją dziecka

Niezależnie od tradycji lub tego, co mówią inni, zawsze powinniśmy mieć przede wszystkim na względzie dobro dziecka przystępującego do Pierwszej Komunii. Podarunek lub suma pieniędzy, jaką mu wręczymy może zależeć tak samo od naszej sytuacji finansowej, jak też od stopnia pokrewieństwa, jaki łączy nas z samym dzieckiem lub też od tego, w jakiej aktualnie sytuacji znajduje się dziecko. Stan własnych finansów najlepiej ocenimy zaglądając po prostu do portfela lub na konto, natomiast nad resztą warto się chwilę zastanowić.

Chrześniak, kuzyn czy siostrzeniec?

Przyjęło się, że najdroższe prezenty i największe sumy dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii dostają od swoich Rodziców Chrzestnych. Jeśli przypada nam w udziale ta zaszczytna rola, dobrze jest skontaktować się z drugim chrzestnym i ustalić strategie sfinansowania wymarzonego prezentu. Sprawa jest mniej obciążająca dla naszego budżetu, jeśli z dzieckiem łączy nas mniej formalny układ. Wtedy możemy zdecydować się na podarunek o symbolicznej22 wartości lub sumę pieniędzy na miarę naszej hojności.

Medaliki na komunię

http://www.edziecko.pl/

Czego dziecko sobie życzy?

Jeśli łączą nas dobre relacje z dzieckiem, które chcemy obdarować z okazji Pierwszej Komunii, to raczej nie popełnimy gafy. Wiemy wystarczająco wiele o jego potrzebach, marzeniach, planach. Wtedy wystarczy tylko upewnić się, ze nikt inny nie chce zrobić mu podobnej niespodzianki i nie zdubluje naszego pomysłu. Gorzej gdy mieszkamy daleko i rzadko mamy okazję porozmawiać z dzieckiem. Wtedy zdecydować się musimy albo na ozdobną kopertę, w której zamieścimy wkładkę w postaci sumy na przykład w przedziale od 100 do 500 zł albo na którąś z poniższych propozycji okolicznościowych prezentów:

  • złoty medalik z lub bez łańcuszka około 150-600 zł,
  • obraz z dedykacją – około 100 zł,
  • figurka anioła – około 100 zł,18
  • srebrny komplet biżuterii z aniołkiem – około 300 zł,
  • pamiątkowy album- od około 50 złotych,
  • lub tegoroczny hit : ozdobne zakładki do książki – około 30 zł.

Źródło obrazka wyróżniającego: www.finanse.egospodarka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *