Piękniejsza strona pieniędzy

Piękniejsza strona pieniędzy

Piękniejsza strona pieniędzy

To, co na co dzień, być może, umyka naszej uwadze, stało się ważnym dylematem pewnej 9-letniej Amerykanki, która postanowiła napisać list do Prezydenta Baraka Obamy. Zadając Głowie Państwa pytanie „Dlaczego na amerykańskich banknotach nie ma wizerunków sławnych kobiet?” nie zdawała sobie sprawy, że wzbudzi nim ogólnonarodową debatę która, jak się okazuje, ma mieć swój doniosły finał, bo oto płeć piękna ma w końcu ozdobić amerykańską walutę.

Amerykanka na banknocie

Debata właściwie trwa w najlepsze, a wprowadzenie w życie tego szlachetnego postanowienia jest dość odległe w czasie. Dopiero w 2020 roku, w setną rocznicę przyznania kobietom w Ameryce praw wyborczych, pierwsza słynna dama stanie się ozdobą dziesięciodolarowego banknotu. Kto nią zostanie, zdecydują sami Amerykanie. Na specjalnej stronie uruchomionej przez Departament Stanu obywatele USA głosują na poszczególne postacie i dzielą się opiniami na temat samego wyglądu banknotów.

Polki uwiecznione na pieniądzach

W Polsce mieliśmy banknot, który prezentował wizerunek jednej z naszych zasłużonych Dam. Był nim pieniądz o nominale 20000 złotych z wizerunkiem Marii Skłodowskiej Curie, który po denominacji wyszedł z powszechnego użycia i raczej tylko bardzo nieliczni kolekcjonerzy mają go dziś szansę oglądać. Zanim inne kandydatki, których z pewnością nam nie brakuje, jako, że nasza historia zna wiele dzielnych i mądrych kobiet pojawią się na banknotach, musi zadziałać wiele procedur. Na razie dyskusja o wprowadzeniu wizerunków sławnych Polek na banknoty ma dość ograniczony zasięg i nie wiadomo, czy po prostu nie umilknie nie przynosząc żadnych efektów.

Ale piękna strona pieniądza to także atrakcyjne rabaty. Dzięki nim, możemy na przykład spełnić swoje marzenie o egzotycznych podróżach. Służą temu liczne rozwiązania, jak chociażby chwilówki czy pożyczki pozabankowe.

Źródło informacji: tvn24bis.pl

źródło obrazka: www.numizmatyczny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *