Odsetki za zwłokę, czyli za co?

Odsetki za zwłokę, czyli za co?

Odsetki za zwłokę, czyli za co?

Jeśli myślimy, że dzień lub dwa poślizgu w uregulowaniu należności nikogo nie dotknie, to jesteśmy w wielkim błędzie. Otóż zwłoka w płatnościach może mieć bardzo dotkliwe konsekwencje dla nas jako dłużników. Natomiast jeśli to my jesteśmy wierzycielami i ktoś opóźnia się z zapłaceniem za nasz towar lub usługę, to mamy prawo żądać od niego odszkodowania w postaci odsetek ustawowych. Jak je obliczyć i egzekwować, o tym poniżej.

Odsetki ustawowe należą się każdemu

Odsetki ustawowe zwane potocznie odsetkami karnymi albo za zwłokę należą się nie tylko firmom, ale również osobom fizycznym, które zawarły z dłużnikiem umowę. Ponadto wierzyciel wcale nie musi udowadniać swojej straty w związku z nieterminowym uregulowaniem należności, wystarczy że udokumentuje brak zapłaty w terminie wyznaczonym w umowie lub na fakturze, by móc żądać odszkodowania w postaci odsetek ustawowych.

Wzór na obliczanie odsetek ustawowych

Dokładny wzór na obliczenie odsetek ustawowych określony jest przez Ministra Finansów w stosownej Ustawie. Oprócz zmiennych dotyczących samego długu stosuje się w nich stawkę odsetek za zwłokę, która od 9 października 2014 roku wynosi 8%. Znając kwotę zaległości i liczbę dni zwłoki możemy przystąpić do obliczania odsetek ustawowych według poniższego wzoru:

kwota zaległości x liczba dni zwłoki x 8%

365

Jeśli obliczenia mimo pozornie prostej kalkulacji wydają nam się zbyt trudne, zawsze możemy skorzystać z jednego z dostępnych w sieci kalkulat0ra odsetek ustawowych, który zrobi to za nas.

 

 

Źródło obrazka wyróżniającego: img.interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *