Nuta głowy, serca, bazy – co jest najważniejsze w zapachach?

Nuta głowy, serca, bazy – co jest najważniejsze w zapachach?

Nuta głowy, serca, bazy – co jest najważniejsze w zapachach?

Drogerie, perfumerie, sklepy z kosmetykami – nie pomylimy tych miejsc z żadnymi innymi. Feeria zapachów, która wita nas od samego wejścia nie pozwoli nam tak łatwo o sobie zapomnieć. Szukamy wśród mieszaniny woni kwiatowych, owocowych, korzennych, tych które najbardziej przypadły nam do gustu. Czasem zdecydujemy się poeksperymentować z nową mieszanką zapachową. Ważne jednak, by wybór perfum był trafny, inaczej, sami wiemy to doskonale, źle dobrany zapach może przyprawić nas o bóle głowy i inne przykre dolegliwości. Dlatego warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat anatomii zapachów, zanim wybierzemy się do lokalnej drogerii, perfumerii albo zwykłego sklepu sieciowego z kosmetykami w poszukiwaniu perfum dla siebie lub na prezent bliskiej osoby.

sklep z perfumami

http://thesmellofbeauty.com

Jedne perfumy – trzy nuty zapachowe

Podnosząc do nosa flakonik z perfumami często mamy zupełnie inne wrażenia, niż po chwili, gdy rozpylimy je na ciele i jeszcze inne, niż po kilku godzinach, gdy przypadkiem powąchamy skórę dłoni, która je trzymała. Dzieje się tak dlatego, że każdy zapach sprzedawany w zamkniętym opakowaniu i opatrzony indywidualną nazwą, tak naprawdę nie jest jednolity, ale składa się z kilku u nut zapachowych. Do tego każda nuta zapachowa ma inny czas utleniania, czyli inaczej mówiąc okres, w którym jest najintensywniej wyczuwalna. Najpierw do głosu dochodzi tzw. nuta głowy, potem nuta serca, by wreszcie zanim perfumy ulotnią się na dobre pachnieć jeszcze przez chwile nutą bazy.

Nuta głowy – najbardziej rozpoznawalna

Jeśli mamy już swoją ulubioną markę perfum, to najprawdopodobniej rozpoznajemy ją wśród innych właśnie po nucie głowy. Jest to pierwszy zapach, jaki poczujemy po otwarciu flakonika. Ona też najczęściej decyduje o tym, czy nowy zapach nam się spodoba lub nie. Zazwyczaj nuta głowy ma zapach owoców dających się wyczuć od kilkunastu minut do pół godziny. Nie dajmy się jednak zwieźć temu pierwszemu wrażeniu, pod nutą głowy kryją się jeszcze inne nuty, które równie dobrze mogą być dla nas przyjemne, co odpychające.

Nuta serca- tworzy charakter

Jak inne nuty, również i nuta serca posiada akordy. To one decydują o połączeniach między nutami głowy i bazy. Mimo że subtelna, mało charakterystyczna, a czasem w ogóle nie wyczuwalna poprzez zharmonizowanie z pozostałymi nutami jest decydująca dla charakteru perfum. Dzięki niej wiemy, czy dane perfumy są bardziej korzenne lub na przykład kwiatowe. Utrzymuje się na skórze od 10 minut po użyciu do około 2 godzin. Trzeba zauważyć, że dobre gatunkowo perfumy zachowują swoja nutę serca do czterech godzin po aplikacji.

Nuta bazy – nie da o sobie zapomnieć

Trudno w momencie zakupu czekać do 20 minut na uwolnienie się z perfum nuty głębi. Dlatego najlepiej jest zabrać do domu tester lub zaaplikować sobie sobie niewielką ilość na skórę. Dopiero wtedy odkryjemy prawdziwą naturę wybranego zapachu. Nuta bazy jest tłem całej kompozycji i to właśnie od niej kreatorzy perfum zaczynają cały proces. Ona też odpowiada za trwałość zapachu, która może wynosić nawet od kilku lub kilkunastu godzin do nawet kilku dni.

perfumy kwiatowe

http://blog.e-glamour.pl

Wybór odpowiednich perfum

Jak widać perfumy są produktem o bardzo złożonej strukturze. Do ich powstania dochodzi w wyniku zmieszania wielu składników. Nie wszystkie z tych składników są dla nas korzystne. Dlatego wybierając zapach dla siebie lub dla bliskiej osoby sprawdźmy jego kompozycję pod względem nuty głowy, serca i bazy.

Rodzaje zapachów

Niektórzy z nas lubią zapachy kwiatowe takie jak jaśmin, fiołek, róża lub owocowe z cytryną, pomarańczą i limonką na czele, innym bardziej dopowiadać będą nuty drzewne zawierające esencje sandałowca, cedru lub paczuli. Niemało jest również amatorów orientalnych woni, wśród których wymienić można wanilię i piżmo. Bardziej zaawansowani w wiedzy olfaktologicznej skłaniać się być może będą ku zapachom fougere czyli z nutą paproci, mchu i lawendy albo zapachom aldehydowym zbliżonym w strukturze do najbardziej popularnych perfum Coco Chanel.

Ceny perfum

Zakup flakonika markowych perfum to wydatek od stu do nawet tysiąca złotych. Oczywiście górna granica ceny praktycznie nie istnieje, bo wyznaczają ja indywidualnie najwięksi kompozytorzy zapachów na życzenie. Pamiętajmy jednak, że najbardziej trwałe zapachy wcale nie muszą pochodzić z najwyższej półki cenowej. O długości trwania zapachu najlepiej przekonać się testując je na własnej skórze przed zakupem. Na dobre i trwale perfumy warto wydać większą sumę, gdyż jedna buteleczka starczy nam na długo. Dlatego jeśli chwilowo brak nam w portfelu odpowiedniej kwoty na zakup skorzystajmy z szybkiej pożyczki w Vivus.pl na ten właśnie cel.

 

źródło obrazka wyróżniającego: www.olfaktoria.pl

Źródła informacji: portal.abczdrowie.pl, multiperfumeria.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *