Noworodek w rodzinie – urządzanie pokoju

Noworodek w rodzinie – urządzanie pokoju

Noworodek w rodzinie – urządzanie pokoju

Ciąża i perspektywa dziecka w domu sprawia, że przyszli rodzice starają się jak najlepiej do tego przygotować. Nowa sytuacja i brak doświadczenia powoduje, że nie wiedzą oni czego do końca się spodziewać, a chcąc zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki, inwestują często w niepotrzebne i zupełnie zbędne elementy wyposażenia. Jak mądrze i sprawnie urządzić pokój dla noworodka? Klika praktycznych porad poniżej.

Osobny pokój czy dziecko w sypialni?

Decyzja dotycząca miejsca, w którym dziecko spędzi swoje pierwsze miesiące nie jest łatwa. Osobny pokój dla noworodka często jednak stoi pusty, gdyż dziecko niemal przez cały czas będzie przebywać z rodzicami. Wiąże się to nie tylko koniecznością zapewniania bezpieczeństwa i stałej opieki, ale także ze względu na wygodę. Zatem, jeżeli warunki metrażowe sypialni na to pozwalają, warto urządzić kącik właśnie w sypialni rodziców. Na jego wyposażenie składać się powinno łóżeczko i blat z matą do przewijania dziecka. Taki zestaw w zupełności wystarczy na pierwsze kilka czy nawet kilkanaście miesięcy. 

Aranżacja i wyposażenie pokoju dla niemowlaka

Pokój noworodka ma zapewniać bezpieczeństwo, wygodę i pełną funkcjonalność. Image by kbt1016 from Pixabay

Dostosowywanie pokoju do potrzeb małego dziecka często wiąże się z remontem. Takie działania warto zaplanować stosunkowo wcześniej, żeby nie narażać dziecka na wdychanie zapachu farb czy lakierów. Ważne jest także by wybierać produkty bezpieczne. 

Przy projektowaniu podłogi dobrze jest zrezygnować z dywanów czy wykładzin, co umożliwi łatwe utrzymanie higieny. Najlepszym rozwiązaniem są panele drewniane, które zapewnią wygodę i komfort korzystania. 

Dobór kolorów jest również bardzo istotny. Stonowane i przyjazne dla oka kolory to podstawa. Pamiętać trzeba, że kolorystyka ma wpływ na samopoczucie. Jasne i łagodne kolory zapewnią komfort i przyjemne odczucia. Chęć urozmaicenia warto realizować poprzez wykorzystanie naklejek lub elementów dekoracyjnych, jak zasłony, poduszki, narzuty itp. 

Pokój dziecka ma także zapewniać bezpieczeństwo. Pewne rzeczy warto od razu przewidzieć, dlatego też dobrze jest zabezpieczyć chybotliwe meble, wyposażyć pokój w wygodne miejsca i akcesoria do zabawy i odpoczynku. Niezwykle ważne jest łóżeczko. Najlepsze są takie, które posłużą przez wiele miesięcy, a więc o większych gabarytach. W miarę wzrostu dziecka łóżeczko trzeba będzie wymienić. 

Bardzo ważne są także inne potrzebne meble, jak półeczki na zabawki, szafka na kosmetyki dla dziecka, blat z matą do przewijania oraz akcesoria. Dobrze przemyśleć trzeba także oświetlenie wraz z lampką nocną. W pokoju dziecka nie może zabraknąć też bezpiecznych zabawek. 

Koszty wyposażenia

W zależności od poziomu zaawansowania remontu i przystosowania pokoju dla niemowlaka, uzależnione będą koszty. Mogą one rosnąć nawet do kilku tysięcy złotych. Na pewno w przygotowanie pokoju włączy się rodzina, która wspomoże młodych rodziców także finansowo. W sytuacji, gdy konieczne są dodatkowe środki, warto skorzystać z pożyczek online oferowanych przez firmę Vivus. Pokój dziecięcy to inwestycja na długi czas, dlatego należy zrealizować ją na najwyższym poziomie. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *