Niskie stopy – powód do radości

Niskie stopy – powód do radości

Niskie stopy – powód do radości

Pojęcie stopy procentowej jest mniej lub bardziej znane każdemu z nas. Niezależnie od naszej wiedzy finansowej, orientujemy się na tyle, by wiedzieć, że wysokość stóp procentowych wpływa na wysokość rat kredytów i pożyczek jakie mieliśmy okazję zaciągnąć. Obecnie można przeczytać w mediach, że mamy najniższe stopy procentowe w historii. Jest to zdecydowanie powód do radości.

Dlaczego cieszymy się z niskich stóp?

Tak naprawdę stopy procentowe są ceną, jaka należy się właścicielowi kapitału za udostępnienie go innym. Jeśli zatem są niskie, pożyczkobiorca płaci pożyczkodawcy niską cenę za pożyczone mu pieniądze. To takie proste.

Dlaczego stopy procentowe maleją?

Sterowaniem wysokością stóp procentowych zajmuje się Narodowy Bank Polski, który w ten sposób reguluje ilość pieniądza na polskim rynku. Ma to proste przełożenie na oprocentowanie naszych kredytów i pożyczek. Im stopy procentowe wyższe, tym wyższe płacimy raty i odwrotnie. Wysokości podstawowych stóp procentowych podawane są do wiadomości publicznej i obecnie możemy je sprawdzić wchodząc na oficjalną stronę www.nbp.pl

Dlaczego stopa lombardowa jest ważna?

Z tabeli podstawowych stóp procentowych dowiemy się, że od 5 marca obowiązuje stopa referencyjna w wysokości 1.5 %, stopa lombardowa – 2.5 %, stopa depozytowa -0.50 i stopa redyskonta weksli – 1.75 %. Jednak nas jako pożyczkobiorców najbardziej powinna interesować stopa lombardowa, ponieważ w tej chwili banki nie mogą oferować nam wyższego oprocentowania zaciąganych przez nas pożyczek niż jej czterokrotność. Zatem na dzień dzisiejszy oprocentowanie pożyczki wyższe niż 10 % nie jest zgodne z tą zasadą.

Zobacz też tutaj, dlaczego bardziej się opłaca brać pieniądze przez Internet. Poznaj też skalę tego zjawiska we współczesnym świecie.

Źródło obrazka: aubgerslookgood.files.wordpress.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *