Najwyższy czas na opony zimowe

Najwyższy czas na opony zimowe

Najwyższy czas na opony zimowe

Właściciele samochodów, którzy do tej pory ociągali się z wymianą opon letnich na zimowe ze względu na panujące temperatury, które raczej przypominały ciepłą jesień niż zimę, powinni jak najszybciej nadrobić zaległości, bo mróz nadciąga wielkimi krokami. I na nic zda się tłumaczenie, że jeździmy na oponach całorocznych, bo ich osiągi stanowią kompromis między latem, a zimą i z tego powodu nie są idealne w żadnej temperaturze.

Kiedy wymienić opony?

Pamiętajmy, żeby nie czekać z wymianą opon, aż słupek rtęci spadnie poniżej zera, bo granica, od której powinno się już stosować zimówki to 6-7 stopni na plusie. Poniżej tej temperatury opony letnie tracą swoje właściwości przyczepności do nawierzchni, ich droga hamowania wydłuża się, a przez to nietrudno o poślizgi lub całkowitą utratę panowania nad pojazdem. Tymczasem specyficzna rzeźba bieżnika opon zimowych z większą ilością lamelek jest tak skonstruowana, by dobrze odprowadzać wodę w niskich temperaturach, a skład mieszanki, z której zostały wykonane pozwala zachować przyczepność na śliskich nawierzchniach.

Ile kosztuje wymiana opon?

Koszt wymiany opon z letnich na zimowe zależy od tego, czy zdecydujemy się zakup nowych (komplet kosztuje ponad tysiąc złotych), czy używanych (tu za cztery sztuki nie zapłacimy więcej niż kilkaset złotych). Pamiętajmy jednak o tym, że na oblodzonych, czy pokrytych grubym śniegiem drogach bezpiecznie będziemy mogli się czuć tylko na oponach, których ogumienie ma grubość około 4-5 mm. Zbyt zużyte bieżniki są po prostu niebezpieczne. Do kosztów wymiany opon należy doliczyć robociznę, której wycena zależy od konkretnego zakładu. Skorzystać możemy tutaj z usług lokalnego serwisu lub mechanika albo zwrócić się do zakładu wulkanizacji. Wszędzie lepiej będzie się uprzednio umówić, bo może być problem z wolnymi terminami.

Reasumując: opony zimowe to najlepsza i najbardziej długoterminowa inwestycja, na jaką powinniśmy się zdecydować. Bez względu na stan naszego portfela, gdyż na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać.

źródło obrazka wyróżniającego: 2.static.s-trojmiasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *