Najbardziej ekskluzywne materiały ubrań – musisz je znać!

Najbardziej ekskluzywne materiały ubrań – musisz je znać!

Najbardziej ekskluzywne materiały ubrań – musisz je znać!

Tkaniny takie jak naturalny jedwab i atłas nie przestają ekscytować świata mody, a najwięksi projektanci wciąż wykorzystują je do tworzenia luksusowych kolekcji strojów. Obecnie zdarza się jednak, że w skład tych najbardziej ekskluzywnych materiałów ubrań ingerują inżynierowie przemysłu tekstylnego, wprowadzając do ich produkcji włókna syntetyczne. Oczywiście tkaniny w stu procentach naturalne osiągają najwyższe ceny na rynku, a ich uprzemysłowione wersje służą popularyzacji wśród mniej zamożnych modnisiów. Trzeba przy tym przyznać, że jedne i drugie zachowują pewne właściwości dzięki którym są tak cenione. Warto poznać cechy charakterystyczne najbardziej kosztownych materiałów ubrań, by znaleźć być może wśród nich swój ideał.

Gładki jak jedwab

Chyba najstarsza ze znanych nam drogocennych tkanin; istnieją dowody, że w Chinach wytwarzano jedwab już około 3600 p.n.e. Włókno tej tkaniny pozyskiwane jest z kokonów jedwabnika. Właśnie swemu naturalnemu pochodzeniu materiał ten zawdzięcza niezwykłą gładkość i miękkość w dotyku. W dodatku pięknie połyskuje i jest lekki oraz cienki. Jedwabne sukienki, koszule, bluzki są oznaką dobrego smaku i oryginalności

Błyszczący jak atłas

Atłas może być wytwarzany z różnych surowców, np. przędzy bawełnianej, jedwabiu, włókien wiskozowych, jednak jego cechą charakterystyczną jest zawsze to, że jedną stronę ma błyszczącą, a drugą matową. Oczywiście właściwą, prawą stroną jest ta błyszcząca, natomiast matową uznaje się za lewą stronę. Znany od VI w. w Bizancjum, które jak pamiętamy uwielbiało błyszczeć, wystarczy wspomnieć bizantyjski przepych.

Zwiewny jak szyfon

Szyfon to kolejna tkanina idealna wprost do szycia bluzek i sukienek. Jej zwiewność powoduje, że ubrania doskonale prezentują się podczas noszenia, a miękkość czyni je wyjątkowo przyjemnymi dla użytkowników. Szyfon zyskał ogromną popularność ze względu na możliwość obniżenia ceny przy produkcji z mieszanek i włókien poliestrowych, jednak pochodzenie naturalne z jedwabiu nadaje mu pierwotnej wartości.

Delikatny jak satyna

Satynę wykonuje się zarówno z jedwabiu jak i z włókien wiskozowych lub mieszanek poliestrowych. Jej delikatny połysk, a także przyjemność odczuwana w dotyku powodują, że jest ulubionym materiałem na eleganckie sukienki.

szal z kaszmiru

www.uniqueyou.pl

Puszysty jak kaszmir

Nie bez powodu kaszmir ma swoją wysoką cenę; aby go wyprodukować, najpierw konieczne jest czasochłonne ręczne wyczesywanie kóz kaszmirskich. Ich włosie jest niezwykle cienkie i puchowe, dzięki czemu stworzone z niego tkaniny są wyjątkowo miękkie i puszyste. Naturalnymi kolorami tego materiału są szary, brązowy lub biały. Kaszmirowe szaliki to szczyt męskiej elegancji.

Finezyjny jak koronka

Niegdyś wytwarzane ręcznie przez koronczarki były niezwykle drogie. Dziś fabryczny proces ich produkcji wpłynął na znaczne obniżenie jej ceny. Koronki wydają się nigdy nie wychodzić z mody, ciągle cieszą nasze oczy finezyjnymi wzorami, najczęściej w motywach roślinnych. Choć szyje się z nich bieliznę, to równie doskonale prezentują się w sukniach wieczorowych i eleganckich bluzkach.

Miękki jak aksamit

Swoja miękkość aksamit zawdzięcza okrywie włosowej wykonanej z bawełny, jedwabiu lub wełny. Jest to specjalny sposób splotu z dodatkową nitką między wątkiem a osnową. Początkowo na sprowadzaną z Indii tkaninę, a od XII produkowaną we Włoszech stać było tylko nieliczną szlachtę i kler. Dziś dzięki uprzemysłowieniu produkcji w przemyśle tekstylnym z dobrodziejstw miękkiego aksamitu korzystać możemy wszyscy, nosząc miękkie bluzki, sukienki, żakiety, czy też stosując go jako obicie mebli lub zasłony i kapy.

marynarki z akasmitu

http://sklep.giacomo.pl

źródło obrazka wyróżniającego: zankyou.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *