Nadpłata czy niedopłata?

Nadpłata czy niedopłata?

Nadpłata czy niedopłata?

Jeszcze tylko kilka dni i okaże się czy mamy coś do zapłaty Fiskusowi, czy może wprost przeciwnie, to od niego należy nam się jakaś kwota. 30 kwietnia o godzinie 23:59 upływa termin składania rocznych zeznań podatkowych PIT-37, które jako pracownicy zobowiązani jesteśmy złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym. Nasze wyliczenia mogą być dla bardzo pomyślne, gdy wyniknie z nich nadpłata podatku i będziemy mogli żądać jej zwrotu. Gorzej, gdy wyliczymy sobie niedopłatę, którą niezwłocznie będziemy musieli uiścić.

Nadpłata i jej zwrot

Szansę na odzyskanie pewnych kwot mamy tylko wtedy, gdy wartość naszych zaliczek zapłaconych Państwu na poczet podatku jest wyższa niż wartość naszego zobowiązania podatkowego. Wysokość tego zobowiązania jest ustalana na każdy rok podatkowy. Może więc się zdarzyć, że w danym roku nie osiągnęliśmy danego progu podatkowego, a zaliczki płacone były zgodnie z zakładanym wyższym progiem. Nadpłatę podatku mamy również wtedy, gdy zastosujemy przysługujące nam ulgi i odliczenia w danym roku podatkowym. Zwrotu nadpłaty możemy oczekiwać w przeciągu 3 miesięcy od daty złożenia zeznania podatkowego.

Niedopłata i konieczność jej uregulowania

Z kolei niedopłata podatku może się wydarzyć, gdy nieoczekiwanie dla nas osiągnęliśmy wyższy poziom skali podatkowej, a podatki płaciliśmy (być może z przyzwyczajenia) według niższej skali. Do pomyłek może dojść również wtedy, gdy podatnik uzyskuje dochód z różnych źródeł i zastosowanie skali podatkowej nie jest dla niego jasne.

money-367973_640

Nawet jeśli dowiedzieliśmy się o niedopłacie, a nasz portfel świeci pustką, możemy sięgnąć po szybki zastrzyk gotówki. Zajmie nam to zaledwie 15 minut. (e-gabi_pixabay.com)

Niezależnie jednak od przyczyny wystąpienia niedopłaty, obowiązek jej uregulowania jest jednakowy dla wszystkich. Z dniem 30 kwietnia, a więc wraz z terminem składania rocznych zeznań podatkowym należy wyrównać rachunki z Fiskusem. Czasem w spłacie swoich należności wobec Państwa trzeba się będzie asekurować szybką pożyczką.

Źródło obrazka: suwalki24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *