Nadchodzi czas inwentaryzacji

Nadchodzi czas inwentaryzacji

Nadchodzi czas inwentaryzacji

Osoby zatrudnione w działach logistyki lub transportu zauważają wyraźne spowolnienie aktywności swoich firm pod koniec roku. W magazynach nie przybywa towarów z taką prędkością jak dotychczas, a zamówienia między kontrahentami osiągają minimalne wartości, jeśli nie ustają zupełnie. W większości zakładów produkcyjnych w tym okresie odbywają się tak zwane inwentaryzacje, których celem jest faktycznie ustalenie posiadanego majątku na ostatni dzień roku, tj.31 grudnia.

Rzetelny spis z natury

Podstawą prawidłowo przeprowadzonej inwentaryzacji jest spis z natury zwany także remanentem. Polega on na drobiazgowym spisaniu, pozycja po pozycji, wszystkich posiadanych elementów majątku oraz na ich wycenie. W powszechnym użyciu są formularze spisu z natury mające postać protokołów podpisywanych imiennie przez pracowników uczestniczących w inwentaryzacji. Często po podsumowaniu spisu z natury okazuje się, że w stanie majątku występują niedobory ilościowe oraz szkody, które trzeba wyjaśnić. Mogło do nich dojść zarówno z przyczyny zmian naturalnych cech produktów, takich jak wysychanie, przeterminowanie ale też z powodu błędów pracowników omyłkowo zapisujących przyjmowane i wydawane z magazynu ilości, nie wspominając o nagannych zjawiskach takich jak kradzieże, czy celowe niszczenie.

Urządzenia pomagają w inwentaryzacji

Trudno wyobrazić sobie, że w wielkich centrach logistycznych chodzi się podczas inwentaryzacji między półkami i ręcznie zlicza wszystkie towary, wyniki zapisując ołówkiem w protokole. Tutaj, jak i w bardziej nowoczesnych firmach do inwentaryzacji używa się urządzeń, które znacznie ją usprawniają i przyspieszają. Przede wszystkim ważne jest użycie specjalnych programów księgowych do zarządzania majątkiem, które wskażą procedury i pozwolą uniknąć podstawowych błędów przy zliczaniu składników majątku. Dużą pomocą pracownikom podczas inwentaryzacji służą drukarki etykiet i czytniki kodów kreskowych, które informacje z natury zmieniają w ciągi danych liczbowych. Jeszcze innymi rozwiązaniami służą kolektory danych oraz zastosowanie tagów RFID.

 

Źródło obrazka wyróżniającego : images.wisegeek.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *