Na co Polacy wydają największą część pensji?

Na co Polacy wydają największą część pensji?

Na co Polacy wydają największą część pensji?

Statystyki mówią, że Polacy zarabiając coraz więcej. W 2018 roku pensja minimalna na podstawie umowy o pracę wzrosła do 2100 złotych brutto czyli na przysłowiową „rękę” pracownik dostać musi minimalnie 1530 złotych netto. Również w przypadku stawki godzinowej, wzrosło minimalne wynagrodzenie, które od stycznia 2018 roku nie może być mniejsze niż 13,70 złotych. Dotyczy to pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło oraz umowy zlecenie.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia nie oznacza jeszcze widocznego wzrostu majętności Polaków, gdyż zwykle analogicznie do podwyżki pensji zwiększane są ceny. Każdy człowiek zarobione pieniądze wydaje na konkretne cele: te, które są niezbędne oraz te, które stoją niżej w piramidzie potrzeb. Jak to wygląda na terenie Polski?

Wydatki pierwszej potrzeby

Postawowe wydatki każdego Polaka, to: żywności, środki czystości oraz opłaty za mieszkanie lub dom. Kwoty te pochłaniają lwią część domowego budżetu.
źródło: pixabay.com

Podstawowymi potrzebami, które należy zapewnić, to pożywienie, dlatego też spora część pensji przeznaczana jest na produkty żywnościowe i napoje bezalkoholowe. Dane mówią, że jest to średnio około 25% zarobków. Kolejny ważny punkt na liście wydatków koniecznych i niezbędnych to koszty życia związane z użytkowaniem mieszkania, domu, w tym energia elektryczna, gaz, woda, media itp. Procentowo jest to około 20%. Następna część domowego budżetu musi być przeznaczona na środki czystości, kosmetyki itp. Oczywiście wzrost procentowy obowiązkowych wydatków zanotują duże rodziny (rodziny wielodzietne). Wizyta w hipermarkecie w celu wykonania zakupów dla rodziny 2+3 to koszt kilkuset złotych. Posiadacze samochodów muszą liczyć się również z wydatkami eksploatacyjnymi własnych czterech kółek. Interesujące dane pokazuję także, że osoby bezdzietne bardzo często zarabiają więcej, ale też analogicznie o wiele więcej wydają, to jest ich wydatki na te same potrzeby są wyższe proporcjonalnie do uzyskanego wynagrodzenia.

Wydatki drugiej potrzeby

Stałe wydatki mogą uniemożliwiać realizację marzeń. Wtedy dobrym rozwiązaniem są krótkoterminowe pożyczki, które umożliwią wymarzony wyjazd lub zakup upatrzonego sprzętu.
źródło: pixabay.com

Zwiększone pensje rodzą większe potrzeby, ale też dają większe możliwości. Coraz częściej spora część pensji przeznaczana jest na różnego typu wyposażenie domu. Sprzęty, które coraz chętniej są kupowane, to urządzenia RTV (telewizory, zestawy kina domowego, sprzęty do odtwarzania muzyki itp.), AGD (nowoczesne pralki, lodówki, wyposażenie kuchni), sprzęty komputerowy, smartfony, czy nowoczesne i dostępne w stosunkowo przystępnej cenie meble. Polacy, których przychody wynoszą znacznie powyżej najniższej krajowej, zwykle realizują takie zakupy „za gotówkę”, mniej majętni korzystają z opcji kredytów 0% lub pożyczek chwilowych. Bardzo atrakcyjną opcją są pozabankowe pożyczki krótkoterminowe, za pomocą których można szybko zrealizować swoje małe i większe marzenia, takie jak doskonały sprzęt, czy wymarzone wakacje.

Inwestycja w przyszłość

Kredyt na dom i mieszkanie może znacznie obciążać domowy budżet, ale jest do świetna inwestycja w przyszłość.
źródło: pixabay.com

Zdecydowana większość Polaków marzy o własnym mieszkaniu lub domu. Dla wielu jest to marzenie bardzo odległe, ale spora liczba skutecznie realizuje ten cel. Wiąże się to oczywiście z zaciągnięciem kredytu. Kredyt na dom czy mieszkanie to w takim wypadku znaczne obciążenie dla polskich portfeli, często największe. Jednakże decyzja na zakup mieszkania to inwestycja w przyszłość, a każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Poprawiająca się sytuacja umożliwia Polakom życie na coraz wyższym poziomie oraz posiadanie własnego kąta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *