Mieszkanie z licytacji komorniczej – o czym warto wiedzieć?

Mieszkanie z licytacji komorniczej – o czym warto wiedzieć?

Mieszkanie z licytacji komorniczej – o czym warto wiedzieć?

Licytacje komornicze to dobra okazja do zakupu mieszkania bo bardzo atrakcyjnej cenie. Warto jednak zapoznać się z procedurami oraz niebezpieczeństwami związanymi z zakupem mieszkania z licytacji komorniczej.

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej – istotne fakty

Licytacje komornicze otwarte są dla każdego i prowadzone wyłącznie przez komornika. Procedura jest identyczna jak podczas każdej innej licytacji. Wygrywa ten, kto przedstawi najwyższą kwotę, a minimalna kwota przebicia to 1% sumy oszacowania. Przy pierwszej licytacji cena wywoławcza wynosi 75% wartości. Podczas drugiej licytacji spada do 2/3 ceny oszacowania. Przystępując do licytacji należy wpłacić wadium (10% kwoty oszacowania) – jest to warunek konieczny. Informacje na temat licytacji komorniczych znajdują się na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej. Obwieszczenie o licytacji musi zostać zamieszczone minimum dwa tygodnie przed terminem. Podczas licytacji sprzedawane są mieszkania, spółdzielcze, mieszkania własnościowe oraz domy własnościowe, a ostateczna kwota musi w pełni zaspokoić roszczenia wierzycieli oraz pokryć koszty komornicze. 

Niebezpieczeństwa i problemy mieszkań z licytacji komorniczej

Decydując się na kupno mieszkania z licytacji komorniczej należy mieć świadomość niebezpieczeństw oraz problemów, dlatego też dobrze się do tego przygotować.
źródło: www.quickmovenow.com

Decydując się na zakup mieszkania z licytacji komorniczej trzeba mieć świadomość pułapek, w które można wpaść. Atrakcyjna cena nieruchomości nie powinna przysłaniać zdrowego rozsądku. Głównym problemem tak pozyskanych mieszkań mogą być lokatorzy zajmujący mieszkanie. Konieczne jest wtedy wszczęcie postępowana eksmisyjnego, które zobowiązuje do zapewnienia lokatorom lokum zastępczego lub tymczasowego. Postępowanie przed sądem cywilnym musi być skierowane przeciwko wszystkim lokatorom. Warto jednak pamiętać, że prawo chroni takie osoby jak: niepełnosprawne, chore, emeryci, renciści, dzieci, kobiety w ciąży, bezrobotni. Usunięcie ich z mieszkania może nastąpić dopiero po zapewnieniu im przez gminę lokalu socjalnego. Taka sytuacja może trwać przez długi czas. 

Mieszkania z licytacji mogą być także obciążone prawem najmu, to jest wylicytowane mieszkanie jest używane na podstawie umowy przez inne osoby. To często bardzo trudna do rozstrzygnięcia sprawa. Podobnie z obciążeniem prawem dożywocia – osoba użytkująca mieszkanie ma do tego prawo do momentu śmierci.

Kolejnym problemem nowego właściciela może być dramatyczny stan mieszkania. Licytacje komornicze oferują mieszkania zadłużone, a więc poprzez spłatę zadłużenia bank zostaje wymazany z księgi wieczystej. Należy pamiętać, że pełną kwotę trzeba wpłacić w ciągu dwóch tygodni od zakończonej licytacji. Wygranemu przysługuje prawo do prolongaty, ale jedynie miesięcznej. 

Mieszkanie z licytacji komorniczej – przygotuj się!

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej to czasem dobra okazja. Żeby jednak nie narazić się na długo niekończące się problemy warto jest odpowiednio się przygotować. Komornicy udzielają wszelkich niezbędnych informacji na temat nieruchomość, to jest: lokatorów, stanu technicznego, ewentualnych innych obciążeń. Możliwa jest także wizyta w danym mieszkaniu razem z komornikiem. Ta wiedza pozwoli nie tylko podjąć dobrą decyzję, ale także przygotować się na ewentualne niedogodności. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *