Leasing na samochód – wady i zalety

Leasing na samochód – wady i zalety

Leasing na samochód – wady i zalety

Leasing samochodowy to opcja korzystania z auta szeroko używana przez wielu przedsiębiorców.  Co to jest leasing na samochód oraz jakie są wady i zalety korzystania z niego? – najważniejsze informacje poniżej.

Leasing samochodowy – co to takiego?

Leasing na samochód jest formą umowy wydzierżawiającej auto. Umowa podpisywana jest przez leasingodawcę będącego podmiotem finansującym oraz leasingobiorcę, który będzie faktycznym użytkownikiem samochodu. Użytkownik zobowiązuje się do uiszczania rat leasingowych, których wysokość określona jest w umowie. Z leasingu korzystać mogą przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne. Leasing aut występuje w trzech typach:

  • Leasing operacyjny – pojazd należy do leasingodawcy i to on zobowiązany jest do realizacji odpisów amortyzacyjnych. Leasingobiorca musi zwrócić pojazd po okresie trwania umowy, może jednak wpisać raty wraz z podatkiem VAT w działalność swojego przedsiębiorstwa.
  • Leasing finansowy – po okresie obowiązywania umowy leasingowej właścicielem pojazdu staje się leasingobiorca, który zobowiązany jest do dokonania odpisów amortyzacyjnych. W tej opcji leasingobiorcy przysługuje wpisanie jedynie odsetek w koszty działalności, a podatek VAT musi być uiszczony jednorazowo.
  • Leasing zwrotny – opcja ta umożliwia sprzedanie firmie leasingowej samochodu służbowego przez przedsiębiorcę, z którego korzysta on na podstawie podpisanej umowy leasingowej. Wariant ten jest dobrym rozwiązaniem dla firm znajdującej się w trudnej sytuacji finansowej.

Leasing to bardzo dobra opcja dla przedsiębiorców. Umowa leasingowa posiada swoje wady i zalety, które należy przeanalizować decydując się na skorzystanie z jednej z opcji leasingu.
źródło foto:
Designed by Freepik

Leasing aut – zalety

Popularność leasingu wiąże się z szeregiem zalet. Przede wszystkim korzystający z leasingu posiadają pełne prawo do ulg podatkowych (raty leasingu mogą być wpisane w koszty działalności gospodarczej). Wybierając wariant leasingu operacyjnego przedsiębiorca ma prawo do odpisania 60% podatku VAT przy zastrzeżeniu, że kwota odliczenia nie może być większa niż 6000 PLN. Przedsiębiorca korzystający z leasingu zwolniony jest także z akcyzy samochodowej oraz podatku PCC. 

Dzięki leasingowi przedsiębiorca korzysta z nowych i doskonale wyposażonych aut bez konieczności ponoszenia jednorazowych wysokich kosztów, co dzieje się w przypadku zakupu auta. Warto również wspomnieć, iż leasing samochodowy jest opcją znacznie tańszą niż skorzystanie z kredytu na zakup samochodu. Do tego firmy leasingowe nie posiadają tak restrykcyjnych przepisów przy podejmowaniu decyzji o leasingu, jak dzieje się to w przypadku banków wydających decyzję o przyznaniu kredytu na samochód. 

Leasing aut – wady

Każda umowa posiada także swoje wady. Główną wadą leasingu jest fakt, iż leasingobiorca nie jest właścicielem samochodu, a co za tym idzie żadne modyfikacje nie są dopuszczalne. Leasing nie gwarantuje zabezpieczeń, a wszelkie koszty związane z naprawą oraz serwisowaniem auta ponoszone są przez użytkownika. Na leasingobiorcy spoczywa obowiązek wykupienia pakietu ubezpieczenia komunikacyjnego (często pełny pakiet OC/AC wymagany jest przez firmy leasingowe, czy nawet wkład własny). Warto także wspomnieć, że konieczna jest zgoda leasingodawcy na otrzymanie odszkodowania przez użytkownika w przypadku doznania obrażeń w wypadku. W momencie kiedy firma leasingowa wpadnie w kłopoty finansowe, samochód staje się własnością użytkownika. 

Leasing – opcja dla przedsiębiorców

Leasing jest doskonałym rozwiązaniem dla firm będących w stabilnej lub bardzo dobrej sytuacji finansowej. Wiele firm, szczególnie tych nowopowstających, może mieć problem z uzyskaniem zgodny na leasing. Dla firm potrzebujących aut do swojej działalności, a nie posiadających zdolności kredytowej, doskonałym wyjściem jest pożyczka na zakup samochodu. Krótkoterminowa bezgotówkowa pożyczka może być uzyskana za pośrednictwem internetu, a pieniądze w bardzo szybkim czasie przelewane są na konto przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *