Leasing czy kredyt na samochód?

Leasing czy kredyt na samochód?

Leasing czy kredyt na samochód?

Leasing czy kredyt? – to pytanie zadają sobie przedsiębiorcy oraz osoby prywatne planujące inwestycję w nowe auto. Każda z form finansowania ma swoje wady oraz zalety, dlatego ostateczna decyzja będzie podyktowana względami indywidualnymi. 

Kredyt samochodowy – wady i zalety

Kredyt i leasing mają swoje wady i zalety. Sposób finansowania wybierać trzeba według swoich potrzeb i największych korzyści. źródło: pixabay.com

Kredyt samochodowy to forma finansowania celowego. W umowie kredytowej ustalany jest procent pożyczki oraz doliczane są opłaty dodatkowe (na przykład ubezpieczenie). Bank najczęściej użycza pieniędzy na pełną wartość auta. Korzystając z kredytu na samochód klient może zakupić dowolnie wybrane przez siebie auto. Zakupiony samochód, po spłacie kredytu, staje się własnością kupującego, ale już w trakcie spłacania klient bez żadnych ograniczeń decyduje o wykorzystaniu auta. Przedsiębiorcom przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT. Kredyt też może być spłacony wcześniej. Utrudnieniem w korzystaniu z tej opcji finansowania zakupu samochodu jest konieczność pozyskania szeregu dokumentów oraz sam proces uzyskiwania kredytu, który trzeba także zabezpieczyć. W trakcie spłaty może także nastąpić, czasem niekorzystna dla klienta, zmiana oprocentowania.

Leasing samochodowy – wady i zalety

Leasing na samochód, to dobra alternatywa dla kredytu samochodowego. Jest to forma polegająca na wpłacie rat leasingowych przez okres leasingowania auta. Samochód zostaje jednak własnością leasingodawcy. Leasing można porównać do długoterminowego wynajmu samochodu. Wielką zaletą korzystania z leasingu jest bardzo prosta i wygodna procedura, która formalności ogranicza do minimum. Nie jest trudno uzyskać zgodę na leasing. Wybierając leasing operacyjny klient posiada gwarancję stałych opłat mogących być w całości zaliczonych do kosztów podatkowych oraz możliwości odliczania podatku VAT od każdej raty. Decydując się na leasing trzeba jednak liczyć się z faktem, że jest on przeznaczony dla wybranych typów aut. Samochód, jak zostało wspomniane, jest własnością leasingodawcy, zatem korzystający nie ma prawa do decydowania o nim. Chcąc skorzystać z tej formy używania auta warto bardzo dobrze przeanalizować warunki każdego z rodzajów leasingu. 

Leasing czy kredyt? – a może trzecie rozwiazanie?

Zarówno leasing, jak i kredyt nakładają na klienta spore zobowiązania. Każde z nich oczywiście niesie pewne korzyści i posiada zalety, jednakże nie każda z opcji finansowania w pełni zadowoli osobę. Ostateczny wybór sposobu finansowania będzie zależny już od indywidualnego wyboru klienta. Bardzo dobrą alternatywą do kredytu i leasingu mogą być krótkoterminowe pożyczki pozabankowe. Uzyskanie pożyczki jest bardzo proste i szybkie. Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach kwotowych. Elastyczne pożyczki to doskonałe rozwiązanie przy uzupełnieniu budżetu na zakup auta. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *