Kupujemy rower miejski

Kupujemy rower miejski

Kupujemy rower miejski

Końcówka lata i zbliżający się wrzesień, to znakomity okres na spacery po miejskich parkach i przedmieściach; nie ma już upałów, które zazwyczaj zniechęcają do jakiejkolwiek aktywności, a zmieniające się pory roku skłaniają wręcz do tego, by uważniej obserwować przyrodę. Można oczywiście na takie wycieczki wybrać się pieszo, ale o ile ciekawiej będzie … na rowerze. Na dwóch kółkach pokonamy naszą trasę szybciej, a dzięki temu uda nam się o wiele więcej zobaczyć. Dodatkową frajdę sprawi sama jazda jednośladem, pod warunkiem jednak, że do dyspozycji mamy naprawdę dobry rower miejski. Jak zatem wybrać odpowiedni dla nas model i czym się kierować podczas zakupu roweru miejskiego?

Cechy charakterystyczne roweru miejskiego

Zarówno internetowe sklepy rowerowe jak i te w naszej okolicy mają w swojej ofercie rowery miejskie. Rozpoznamy je z łatwością pośród innych modeli, takich jak rowery górskie lub kolarzówki dzięki kilku podstawowym cechom, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów.

Obniżona rama – obniżona rama lub jej całkowity brak ułatwiają rowerzyście wsiadanie i zsiadanie z roweru. To ułatwienie jest bardzo istotne w warunkach miejskich, kiedy co chwila trzeba stawać na światłach albo przechodzić na drugą stronę ulicy prowadząc rower przy sobie.

Szersze siodełko – rowery miejskie mają szersze siodełka, co sprawia, że rowerzysta może przyjąć wygodną postawę podczas jazdy.

Wyposażenie dodatkowe – w budowie rowerów miejskich sporo jest dodatkowych elementów niezbędnych dla bezpiecznego poruszania się po mieście, takich jak światła odblaskowe czy osłonka łańcucha. Dodatkowo błotnik ochroni przed ochlapaniem wodą z kałuży podczas przejazdu w deszczowe dni, a stopka potrzebna będzie, gdy zechcemy zaparkować rower, a wokół nie będzie stojaków.

rower z wiklinowym koszem

http://nicebike.pl/

Damski, męski i dziecięcy rower miejski

Rowery miejskie występują co najmniej w trzech odmianach dostosowanych do typów użytkowników. One także dadzą się łatwo rozpoznać, a żadna rowerzystka nie pomyli damskiego roweru miejskiego z jego męskim albo dziecięcym odpowiednikiem.

Rower miejski dla mężczyzny

Warto zauważyć, że oprócz klasycznych rowerów miejskich z obniżona ramą, panowie często wybierają do przemieszczania się po mieście rowery trekingowe. Pozycja zajmowana na nich nie jest tak wygodna, jak w przypadku rowerów miejskich, bo siodełko znajduje się na prawie równej wysokości z kierownicą, jednak pozwalają one na znacznie szybszą jazdę oraz na wykonywanie bardziej precyzyjnych manewrów przy skręcaniu lub omijaniu. Jaki by nie mył ostateczny wybór modelu warto sprawdzić, czy jest on wyposażony w sprawny system przerzutek. Niektórzy rowerzyści mogą pomyśleć o zamontowaniu dodatkowych gadżetów, takich jak liczniki rowerowe pozwalające na obliczenie ilości przejechanych kilometrów, a także szybkości, z jaką pokonało się dany dystans.

Najlepsza damka dla damy

Prototypem dzisiejszych rowerów miejskich są znane jeszcze naszym babciom „damki”. Dziś podrasowane, wzmocnione i udoskonalone pozwolą każdej rowerzystce poczuć się podczas jazdy jak dama. Specjalne osłonki na tylne koło zapobiegną wkręceniu się nawet długiej spódnicy w szprychy, a na przykład wiklinowy kosz z płóciennym wkładem i wstążką zamontowany z przodu nada całemu jednośladowi nutki romantyzmu. Oczywiście minimalistyczne lub ultra nowoczesne modele damskich rowerów miejskich są także dostępne.

Zapoznaj się też z poradnikiem zakupu modnego roweru do miasta

Dziecięcy rower miejski

Z kolei najmłodszym cyklistom spodobać się mogą żywe kolory przeznaczonych dla nich modeli i ciekawe gadżety w formie klaksonów i trąbek, dodatkowego oświetlenia na szprychy kół, a także wspomniane liczniki rowerowe. Pamiętajmy, by model był dostosowany do wieku oraz do wzrostu dziecka. Poza tym ważne jest sprawdzenie jakości konstrukcji oraz czy rower spełnia wymogi bezpieczeństwa potwierdzone znakiem CE.

dziewczyna na rowerze miejskim

anotherzoeday.blogspot.com

Wybieramy odpowiedni rower miejski dla siebie

Kiedy już wiemy, czy interesuje nas męski, damski czy dziecięcy rower miejski, a może zdecydujemy się od razu komplet jednośladów dla całej rodziny, możemy zacząć przeglądać ofertę dostępną w sklepach rowerowych. Tańsze rowery miejskie można kupić już w cenie kilkuset złotych, natomiast na te pochodzące od znanych marek można wydać nawet kilka tysięcy. Cena będzie zatem pierwszym kryterium ograniczającym nasz wybór. Po znalezieniu modeli w naszej półce cenowej trzeba będzie sprawdzić ich możliwości techniczne, takie jak:

  • waga – istotna dla sprawnego poruszania się po mieście, ale także, gdy rower trzeba wnieść po schodach lub znieść do piwnicy,
  • ilość przerzutek – jeśli nasze miasto położone jest na płaskim terenie wystarczą 3 podstawowe przerzutki, jeśli po drodze mamy do pokonania sporo pagórków, lepiej żeby przerzutek było więcej, np. 5,
  • oświetlenie i odblaski– niezbędne dla bezpieczeństwa jazdy i wymagane przepisami ruchu drogowego,
  • bagażnik tylny i kosz- przydadzą się jeśli chcemy używać roweru na zakupach lub do przewożenia toreb i pakunków do pracy.

źródło obrazka wyróżniającego: bi.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *