Kredyty hipoteczne w 2019 – czy będą jakieś zmiany?

Kredyty hipoteczne w 2019 – czy będą jakieś zmiany?

Kredyty hipoteczne w 2019 – czy będą jakieś zmiany?

Od ponad trzech lat kredytobiorcy, którzy zaciągnęli w bankach kredyty hipoteczne cieszą się z bardzo niskich stóp procentowych, przez co ostateczne miesięczne raty kredytów są bardzo przystępne. Od marca 2015 stopa referencyjna wynosi około 1,5%. W ostatnich latach także zdecydowanie wzrosła liczba przyznanych kredytów. Mieszkania w Polsce sprzedają się jak świeże bułeczki, zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, a co za tym idzie w bankach bite są kolejne rekordy po względem udzielonych kredytów hipotecznych. Biuro Informacji Kredytowej podaje, że w październiku 2018 udzielono ponad dwadzieścia tysięcy kredytów hipotecznych. Ten ogromny popyt ma związek z obowiązującymi niskimi stopami. Niestety na horyzoncie mogą niebawem pojawić się ciemne chmury. Co może się zmienić w najbliższej przyszłości?

Wzrost stóp procentowych – to możliwe

Pomimo wielu prognoz rok 2019 nie powinien przynieść diametralnych zmian w stopach oprocentowania kredytów hipotecznych. źródło: pixabay.com

Pomimo wielu prognoz, rok 2019 nie powinien przynieść diametralnych zmian w stopach oprocentowania kredytów hipotecznych. źródło: pixabay.comAnalitycy rynków finansowych oraz ekonomiści od kilku lat zapowiadają wzrost stóp procentowych, jednakże przez te wszystkie miesiące i lata stopy trzymają się najniższego poziomu. W roku 2017 zapowiadano wzrost na rok 2018, podobnie w 2018 utrzymywano, że rok 2019 przyniesie podwyżkę stóp. Prognozy te tyczą się już pierwszego kwartału bieżącego roku, dlatego też trzeba trzymać rękę na pulsie i obserwować rynek. Jednakże istnieją także przypuszczenia, że Narodowy Bank Polski utrzyma niskie wartości stóp procentowych jeszcze do końca tego roku. Rynek kredytowy wydaje się być stabilnym, jednakże z uwagi na długi okres niskiego oprocentowania stóp można spodziewać się ich podniesienia w ciągu najbliższych kilku, kilkunastu miesięcy.

Konsekwencje wzrostu stóp procentowych

Kredyty hipoteczne oferowane przez banki podlegają zmiennemu oprocentowaniu, na które wpływ ma wskaźnik WIBOR 3M, ten zaś uzależniony jest od wysokości stopy referencyjnej – obecnie bardzo niskiej. W przypadku wzrostu tej wartości nastąpi wzrost rat kredytowych. Pomimo różnych prognoz, najprawdopodobniej w roku 2019, jeżeli w ogóle dojdzie do jakichkolwiek zmian, stopy procentowe mogą zostać nieznacznie podniesione. Niewielki wzrost wygeneruje niewielką podwyżkę rat – niezbyt dotkliwą dla kredytobiorców. Możliwy jest jednak wzrost stóp do wielkości sprzed kilku lat, a więc nawet do poziomu 4,75, czego efektem będzie znaczy wzrost raty za kredyt. Dla kredytobiorców, którzy przez kolejne kilka lat będą musieli spłacać zobowiązanie, wiąże się to ze zwiększeniem zadłużenia o kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych (w zależności od wysokości kredytu oraz pozostałego okresu spłaty). Póki co prognozy na rok 2019 są optymistyczne i przez kolejne miesiące nie należy spodziewać się większych zmian. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *