Kredyt w obcej walucie – czy warto?

Kredyt w obcej walucie – czy warto?

Kredyt w obcej walucie – czy warto?

Wzięcie kredytu w obcej walucie wydaje się obecnie odważnym posunięciem. Zważywszy na problemy ze spłatą, związane z nagłym wzrostem kursu franka szwajcarskiego do złotówki, jakie przeżywają dzisiejsi frankowicze, można się domyślać, że niewielu kredytobiorców zdecyduje się na opcję kredytu walutowego. Jednak czy zasada, że „kredyt należy brać w tej walucie, w której się zarabia” obowiązuje zawsze i wszędzie i czy nie warto czasem od niej odstąpić?

Kredyt złotówkowy kontra kredyt walutowy

Podstawową różnicą w zasadach udzielania kredytu złotówkowego i kredytu walutowego jest wysokość oprocentowania. Kredytobiorcy szybko zorientują się, że banki oferują niższe oprocentowanie dla pożyczających w obcych walutach. Jednak zapał do brania kredytów w dolarach, frankach czy euro może nieco ostudzić ryzyko wahań kursu. Przy niekorzystnym obrocie spraw, tak jak miało to miejsce w przypadku franka szwajcarskiego kurs może poszybować w górę, a wraz z nim kwoty kolejnych rat kredytu. Zawsze może jednak mieć miejsce sytuacja odwrotna, gdy nasza waluta wzmocni się względem tej, w której pożyczyliśmy i do spłaty zostanie nam o wiele mniejsza kwota. Komu nie w smak tego rodzaju emocje, pewnie zostanie przy kredycie w złotówkach, gdzie ryzyko wahań kursowych w ogóle nie istnieje, a jedynie trzeba liczyć się z corocznymi niewielkimi wahaniami stóp procentowych.

kredyt walutowy

i2.wp.com

Kredyt w euro, w dolarach, a może w innej walucie?

Osoby które są w stanie podjąć ryzyko wahań kursowych i zdecydują się na wzięcie kredytu walutowego najczęściej rozważać będą pożyczanie w euro lub w dolarach amerykańskich. Zobaczmy czym różnią się te oferty.

Kredyt w euro w Strefie Euro

Gdyby trzymać się założenia o dążeniu Polski do wejścia do Strefy Euro, to wzięcie kredytu w tej walucie mogłoby być kusząca opcją, zwłaszcza wtedy, gdy na rynkach walut zauważalny byłby spadek wartości euro do złotówki. Taki kredyt byłby tańszy również dlatego, że z reguły kredyty walutowe są niżej oprocentowane. W dodatku w perspektywie byłoby zniknięcie ryzyka kursowego po wejściu do Strefy Euro. Od tego momentu zarobki jak i spłata byłyby w tej samej walucie. Nie oznacza to jednak, że pożyczający w euro wyszliby na tym korzystniej niż posiadacze kredytów w złotówkach, bo po automatycznym przewalutowaniu mogą mieć w efekcie droższy kredyt. Jak na razie są to jedynie czyste spekulacje, ponieważ nikt na dzień dzisiejszy nie jest w stanie przewidzieć, jaki kurs wymiany złotego do euro zostanie oficjalnie ustalony w momencie przejścia do Strefy Euro ani jakie regulacje prawne zostaną z tego tytułu wprowadzone. Pozostaje zatem twarda analiza kursu euro oraz czytanie prognoz gospodarczych i podjęcie według nich stosownej decyzji.

Kredyt w dolarach i innych walutach

Wszyscy analitycy rynku walut, czy to profesjonalni czy amatorzy widząc spadek kursu dolara zachęcaliby do wzięcia kredytu w tej walucie. Nie zawsze jednak okaże się to takie proste, bo nie wszystkie banki będą go miały w swojej ofercie, a te, które je posiadają mogą narzucić wysokie marże. Ta sama reguła dotyczy kredytów w innych, jeszcze bardziej egzotycznych walutach. Co więcej, biorąc kredyt w walucie obcego państwa trzeba byłoby orientować się w jego sytuacji gospodarczej i umieć przewidzieć możliwy wzrost lub spadek stóp procentowych. Ważna jest też obserwacja polskiej gospodarki i siła polskiego pieniądza względem wybranej waluty kredytu. Im silniejsza złotówka, tym tańszy będzie nasz kredyt. Znów decyzja, czy warto leży po stronie kredytobiorcy.

kredyt w obcej walucie

vestnikkavkaza.net

Jak podjąć decyzję o kredycie walutowym?

Zanim dojdzie do podpisania umowy kredytowej, kredytobiorca powinien dokładnie zbadać wszystkie jej szczegóły i prosić o wyjaśnienia w razie nieścisłości. Najczęściej doradcy kredytowi sporządzają kilka symulacji spłaty kredytu biorąc dane kursów walutowych z ostatnich 12 miesięcy. Symulacje wykonane w oparciu o najniższy i najwyższy kurs za ostatni rok mogą bardzo się od siebie różnić kwotowo i dać wyobrażenie potencjalnemu kredytobiorcy o czekającym go ryzyku wzrostu albo spadku wysokości kolejnych rat do spłaty. Na podstawie tych informacji podjąć można decyzję, czy warto brać kredyt w danej walucie obcej.

Źródło obrazka wyróżniającego: vestnikkavkaza.net

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *