Kredyt konsumencki, czyli jaki?

Kredyt konsumencki, czyli jaki?

Kredyt konsumencki, czyli jaki?

Termin „kredyt konsumencki” na stałe zagościł w języku finansowych, a nawet zdążył już przeniknąć do naszego codziennego języka. Czy jednak na pewno wiemy, co on dokładnie oznacza i czym różni się od innych rodzajów kredytów? Sprawdźmy to, może dowiemy się czegoś nowego o terminie, który sami być może niejednokrotnie użyliśmy w prywatnych rozmowach.


Kto, komu i w jakim celu
Głównymi cechami każdego kredytu są osoby, bądź instytucje zawierające między sobą transakcję oraz cel jakiemu ma ona służyć. W przypadku kredytu konsumenckiego jest on udzielany konsumentowi czyli osobie fizycznej przez kredytodawcę prowadzącego działalność gospodarczą polegająca na tego typu usługach finansowych. Jeśli natomiast chodzi ocel takiego kredytu, to powinien mieć on charakter prywatny. Innymi słowy kredyt konsumencki nie może być przeznaczony na cele związane z działalnością gospodarcza prowadzoną przez konsumenta ani jego zawodem. Najczęściej zatem pieniądze pochodzące z tego typu transakcji zostają przeznaczone na zakup urządzeń RTV i AGD potrzebnych w domu lub sfinansowanie innych potrzeb domowników, takich jak wyjazdy wakacyjne organizacja rodzinnej uroczystości, czy zakup sprzętu sportowego.

Obowiązująca podstawa prawna
Jak się okazuje istnieje specjalna ustawa o kredycie konsumenckim datowana z dnia 12 maja. W myśl jej postanowień wymienia się kilka form takich kredytów, które równie dobrze mogą być udzielone na zasadzie pożyczki, spełnionego świadczenia czy kredytu odnawialnego. Ustawa obowiązuje także w przypadku innych kredytów udzielanych osobom fizycznym, takich jak kredyt gotówkowy, samochodowy, mieszkaniowy czy też zadłużenie na karcie kredytowej. Poza tym przepisy określają dokładnie maksymalna kwotę kredytu konsumenckiego, która do niedawna wynosiła 255 550 złotych. Ustawodawca określił w niej także dokładnie wymogi jakie spełniać musi umowa kredytowa tego typu, a także prawa kredytodawcy i kredytobiorcy.

Źródło obrazka: www.polki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *