Kredyt a rozwód – kto spłaca raty?

Kredyt a rozwód – kto spłaca raty?

Kredyt a rozwód – kto spłaca raty?

Zaciągając kredyt w trakcie trwania małżeństwa małżonkowie biorą na siebie obowiązek spłacania go bez względu na to, co się wydarzy. W przypadku kiedy dojdzie do rozwodu, rozwiedzeni dla banku w dalszym ciągu pozostają kredytobiorcami, dlatego też tak ważne jest prawne uregulowanie kwestii finansowych. Sytuacje i wydarzenia związane z rozwodem są silnym przeżyciem i trzeba w tych chwilach, rozwiązując sprawy finansowe, zachować zdrowy rozsądek.

Obowiązki kredytowe po rozwodzie

Decyzje majątkowe podczas rozwodu muszą być podejmowane z rozwagą. Podział majątku ściśle określi zobowiązania stron wobec kredytu, choć najlepszym wyjściem jest spłata zadłużenia. źródło: pixabay.com

Biorąc kredyt nie jest istotne dla banku, czy kredytobiorcy żyją w związku formalnym, lecz fakt,  że są oni współkredytobiorcami. Jest to oczywiście zabezpieczenie banku. W przypadku rozwodu dopiero podział majątku może doprowadzić do ustalenia warunków, w tym obowiązków dotyczących zaciągniętego kredytu. Kredyt może być przejęty przez jednego z byłych małżonków lub wspólnie spłacony w celu jak najszybszego uregulowania długu (na przykład poprzez sprzedaż mieszkania itp.). Ważne jest żeby szybko uregulować te sprawy i wyeliminować możliwość powstania problemów w przyszłości. 

Optymalne rozwiązania

Najlepszym z możliwych rozwiązań jest jak najszybsze pozbycie się zadłużenia. W przypadku kredytu hipotecznego dobrym wyjściem jest wspomniana sprzedaż mieszkania i spłata zadłużenia. Jest to możliwe, jeżeli obie strony mają zagwarantowane lokum. 

Następną propozycją uporania się z problemem jest całkowite przejęcie zadłużenia przez jedną ze stron. Dzieje się tak na podstawie porozumienia, które podpisywane przez obie strony, przesuwa całość zobowiązania kredytowego na jedną ze stron. Przejęcie długu odbyć się może za obopólną zgodą obojga byłych małżonków oraz banku, w którym zaciągnięty został kredyt. Eksmałżonkowie muszą także porozumieć się w sprawie już spłaconego zadłużenia oraz co dzieje się w przypadku przejęcia całości kredytu, to jest czy przy podziale majątku adekwatnie większa jego część przejdzie na osobę, która zrzeka się praw do mieszkania, którego kredyt spłacała przez czas trwania małżeństwa; czy może osoba przejmująca kredyt wraz z hipoteką powinna spłacić eksmałżonka. Dojście do konsensusu małżonków to podstawa. Negocjacje z bankiem nie będą raczej sprawiały problemu i aneks do umowy kredytowej zostanie szybko stworzony i podpisany przez strony. 

Dobre i przemyślane decyzje

Rozwód to bardzo ciężki czas, dlatego też takie decyzje jak sytuacja kredytowa po rozwodzie budzą wiele wątpliwości i mogą prowadzić do pochopnych kroków. Jeżeli sytuacja jest bardzo skomplikowana warto skorzystać z pomocy doradców, mediatorów czy nawet psychologów. Trzeba zdać sobie sprawę, że konsekwencje źle podjętych decyzji mogą dawać o sobie znać jeszcze przez długie lata. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *