Dla kogo pożyczka, a dla kogo kredyt?

Dla kogo pożyczka, a  dla kogo kredyt?

Dla kogo pożyczka, a dla kogo kredyt?

Dziś trudno znaleźć osobę, która nie miałaby aktualnie do spłaty jakiejś pożyczki, kredytu lub na przykład rat sprzedaży ratalnej. Choć nikt z nas nie lubi być nazywanym przeciętnym, trzeba przyznać, że poprzez naszą sytuację finansową większość z nas wpisuje się w profil przeciętnego posiadacza kredytu lub pożyczki. Zarówno pożyczkodawcy jak i banki udzielające kredytów, a także sam Narodowy Bank Polski prowadzą badania, które pozwalają jasno określić obraz osób korzystających z tego typu usług finansowych.

kredyt na dom

www.ogloszenia.resinet.pl

Typowy posiadacz kredytu

Kluczowym pojęciem związanym z udzielaniem kredytów jest zdolność kredytowa. Banki i inne instytucje finansowe udzielając kredytów na wysokie sumy i długie okresy najpierw skrupulatne sprawdzają sytuację finansową każdego z potencjalnych kredytobiorców. Stąd też dość wysokie wymagania kredytodawców, którzy stawiają kredytobiorcom konkretne kryteria do spełnienia.

Wiek i sytuacja kredytobiorcy

Z badań przeprowadzonych przez NBP (*) typowy posiadacz kredytu hipotecznego ma nie więcej niż 45 lat. To średnia wieku, natomiast limity wiekowe ustalane są w każdej sytuacji odrębnie, a nawet są różne dla różnego rodzaju ofert kredytowania. Dalej ustalono, że kredytobiorcy rekrutują się głównie wśród osób mających wyższe wykształcenie i mieszkających w mieście. Choć banki najczęściej nie wyznaczają konkretnego kryterium wykształcenia ani miejsca zamieszkania dla osób ubiegających się o kredyt, to jednak zdarza się, że biorą je pod uwagę jako wyznacznik statusu społecznego i możliwości zarobkowania.

Zarobki a branie kredytu

Zarobki, czyli główne źródło dochodu w rodzinie są kluczowym elementem, przy ocenie zdolności kredytowej. Banki poproszą o podanie wysokości osiąganych ostatnio zarobków. Tutaj mogą być brane pod uwagę ostatnie trzy miesiące, albo dłuższe okresy czasu. Poza tym istotna będzie wysokość dochodów współmałżonka, jeśli istnieje wspólnota majątkowa oraz liczba osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Wracając do badania NBP, wykazuje ono, że kredyty mieszkalne biorą w Polsce głównie osoby o dochodach wyższych od mediany (czyli wartości środkowej) wynagrodzeń w Polsce.

Typ przeciętnego pożyczkobiorcy

Z pożyczkami sprawa jest bardziej złożona, kiedy udzielane są bez ustalania zdolności kredytowej. Trudno wtedy określić, czy biorą je zamożni czy skromniej uposażeni obywatele. Poza tym w przypadkach, kiedy oferta pożyczki pozabankowej jest bardzo elastyczna i dopasowana do możliwości każdego klienta, wyłonienie przeciętnego pożyczkobiorcy jest praktycznie niemożliwe.

pożyczka i kredyt

www.megapedia.pl

Pożyczka dla każdego

Elastyczność oferty pożyczek krótkoterminowych polega między innymi na tym, że klient sam określa sumę oraz ilość dni, na które chce tę sumę pożyczyć używając do tego celu wygodnego suwaka, tak jak w Zaplo albo w Vivusie. Do tego, klientom parabanków zazwyczaj zależy na czasie, dlatego skróciły one do niezbędnego minimum procedurę weryfikacji danych klienta. Dziś niektóre z nich oferują otrzymanie gotówki na konto nawet w piętnaście minut. W końcu krótkie terminy spłaty pożyczek, mogą zachęcać niektórych do brania kolejnych. Jest to wygodny sposób finansowania bieżących zakupów pod warunkiem gwarancji dochodów, z których będzie je można spłacić. Szybkość, elastyczność oraz warunki dostosowane do możliwości sprawiają, że pozabankowe pożyczki mogą zainteresować każdego.

*Źródło informacji o badaniach NBP: finanse.wp.pl

żródło obrazka wyróżniającego:megapedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *