Koszty utrzymania dziecka na studiach dziennych

Koszty utrzymania dziecka na studiach dziennych

Koszty utrzymania dziecka na studiach dziennych

W trosce o zapewnienie dziecku jak najlepszego startu w przyszłość rodzice decydują się na finansowanie jego edukacji nawet po osiągnięciu przez niego dorosłości. Jest to zresztą koniecznością wtedy, gdy syn lub córka wybierze się na studia dzienne, które nie zawsze da się pogodzić ze stałą lub chociażby dorywczą pracą zarobkową. Koszty utrzymania dziecka na studiach mogą zależeć od wielu czynników, spróbujmy je przeanalizować.

Wybór uczelni i rodzaju studiów

W Polsce nauka na państwowych uczelniach wyższych jest bezpłatna, o ile wybrało się dzienny program studiów. Czesne płaci się jedynie w przypadku studiów w trybie niestacjonarnym lub na podyplomówkach. Z kolei uczelnie prywatne pobierają opłaty od studentów niezależnie od trybu wybranych studiów. Wysokość czesnego może wahać się w zależności od kierunku studiów. Już pobieżny ogląd sytuacji pozwala stwierdzić, że najwięcej kosztują studia na kierunkach medycznych, w dalszej kolejności na kierunkach inżynierskich i ekonomicznych, a na kierunkach humanistycznych – najmniej.

 • Kierunki medyczne – czesne około 10.000-35.000 PLN za rok

 • Kierunki ekonomiczne – czesne około 1.800-6.600 PLN za rok

 • Kierunki inżynierskie – czesne około 4000-4500 PLN za rok

 • Kierunki prawnicze – czesne około 4.000 PLN za rok

 • Kierunki administracyjne – czesne około 1.800-4.000 PLN za rok

 • Kierunki humanistyczne czesne około 1.800-2.500 PLN za rok

ile wynosi czesne

http://polki.pl/praca-i-finanse

Jeszcze inaczej kształtują się opłaty, gdy student wybierze się na studia za granicą. Jako obywatele UE, w części krajów możemy być zwolnieni z opłacania czesnego za studia na uczelniach państwowych. Oto kilka przykładowych z krajów europejskich:

 • Dania – bez czesnego dla obywateli UE na uczelniach państwowych

 • Szwecja – bez czesnego dla obywateli UE na uczelniach państwowych

 • Holandia – czesne około 2 tys EUR / rok na kierunkach ekonomicznych, biznesowych, technicznych.

 • Wielka Brytania – czesne od około 10 tys £ /rok. Pokryć je można dzięki dobrze funkcjonującemu systemowi pożyczek studenckich, które zaczyna się spłacać dopiero po ukończeniu studiów i po osiągnięciu dochodów na pewnym pułapie.

Zakwaterowanie i wyżywienie żaka

Kolejnym aspektem wyjazdu dziecka na studia jest zapewnienie mu środków na utrzymanie. Jeśli syn lub córka wybrali uczelnie znajdującą się w tym samym mieście, albo w niedalekiej odległości umożliwiającej dojazdy, to odpadną nam koszty zakwaterowania, które zależą od ilości osób w pokoju:

 • akademik około 350-700 zł za miesiąc,

 • pokój w mieszkaniu studenckim około 700-1200 zł,

Trzeba także pomyśleć o wyżywieniu studenta. Chcąc mieć pewność ze zje jeden ciepły posiłek dziennie, dobrze jest wykupić karnet do stołówki studenckiej, gdzie jeden posiłek kosztuje około 7,50-10 złotych. Poza tym trzeba przewidzieć też drobne kwoty na śniadania i kolacje, które mogą wynieść w sumie od około 200 zł tygodniowo w zależności od apetytu i preferencji kulinarnych latorośli.

akademik czy kwatera

http://w-spodnicy.ofeminin.pl

Inne wydatki w czasie studiów

Nie samym chlebem człowiek żyje, a student tym bardziej. Dlatego potrzebne mu będą dodatkowe środki na sfinansowanie wydatków związanych z tak zwanym życiem studenckim.

 • zakup książek, materiałów oraz opłacenie ksera około 100 zł,

 • transport – około 50 zł w zależności od odległości do pokonania,

 • rozrywka – około 50 zł.

Poza tym nawet bezpłatna uczelnia państwowa może wymagać różnych dodatkowych opłat np. za przedłużenie sesji egzaminacyjnej, udzielenie urlopu dziekańskiego, wydawania dokumentów z dziekanatu lub udział w obowiązkowych zajęciach dodatkowych.

źródło obrazka wyróżniającego: http://www.oto-praca.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *