Kino we własnym domu? Sprawdź, jak je stworzyć?

Kino we własnym domu? Sprawdź, jak je stworzyć?

Kino we własnym domu? Sprawdź, jak je stworzyć?

Nie jedna osoba marzy o prywatnym kinie. Dostępna dzisiaj technologia pozwala na organizację kina we własnych czterech ścianach za stosunkowo nieduże pieniądze. Jak stworzyć kino we własnym domu? Poniżej trzy punty, których realizacja pozwoli cieszyć się doskonałej jakości obrazem i dźwiękiem na wyłączność w swoim mieszkaniu. 

Punkt 1 – projektor + ekran

Dobry projektor to źródło doskonałego obrazu.
źródło: pixabay.com

Nie byłoby kina bez obrazu. Dlatego też podstawowymi elementami wyposażenia domowego kina będą projektor oraz ekran. Jako ekran posłużyć może dobrze pomalowana, gładka, biała ściana. Zatem ten fragment punktu pierwszego można zrealizować niemal bezkosztowo. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w podwieszony na suficie, zwijany ekran, ale chcąc zminimalizować koszty wystarczy ściana lub zwieszone białe prześcieradło. 

Projektor natomiast jest elementem koniecznym. Dzisiejsze projektory, nawet te najtańsze, zapewniają wyświetlanie obrazu w jakości Full HD. Za kilkaset złotych można dostać urządzenie o wysokiej jakości obrazu oraz doskonałym nasyceniu kolorów. Posiadając większe nakłady finansowe, można zakupić projektor wyświetlający obraz w 3D. Jednakże podstawowa wersja to koszt jedynie kilkuset złotych. 

Punkt 2 – zestaw audio

Kino domowe musi być wyposażone w sprzęt audio w minimalnej konfiguracji 5.1.
źródło: pixabay.com

Obraz po pierwsze, dźwięk po drugie. Chcą uzyskać minimum zadowalających efektów dźwiękowych konieczna jest inwestycja w system 5.1, który wrzuca widza w środek akcji. Oznaczenie 5.1 odsyła do następującego schematu: dwie przednie kolumny głośników, jeden głośnik centralny oraz dwie efektowe kolumny głośnikowe boczne, co razem daje pięć (5). Druga cyfra (1) to kanał subwoofera (głośnik obsługujący niskie częstotliwości). Na rynku istnieją również systemy bardziej rozbudowane, jak na przykład 7.1 (dwa dodatkowe głośniki efektowe), jednak system 5.1 może być w zupełności wystarczający. Taki zestaw audio, wraz ze wzmacniaczem, jest w stanie obsłużyć niemal wszystkie dekodery dźwięków, w tym Dolby Digital. Minimalny koszt takiego zestawu to również kilkaset złotych. Za te bardziej zaawansowane trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy.

Punkt 3 – odtwarzacz

Do całości zestawu kina domowego konieczny jest dobry odtwarzacz DVD lub Blue-ray.
źródło: matrixmedia.pl

Ostatni z punktów to zakup odtwarzacza. Za odtwarzacz, tak naprawdę może posłużyć komputer ze stacją DVD lub konsola do gier (DVD, Blue-ray). Warto jednak zainwestować w dedykowane urządzenie. Koszt odtwarzacza Blue-ray wynosi również około kilkuset złotych. 

1, 2, 3 i gotowe!

Projektor, ekran, system audio oraz odtwarzacz – czy to wszystko? Jeszcze wygodna kanapa, czy fotel, wybór filmu i można w pełni cieszyć się prywatnym kinem, które dostarczy widzom wiele niezapomnianych wrażeń. Chcąc zainwestować w sprzęt kina domowego w opcji minimum można zmieścić się w około 1500 złotych. Jednakże poleca się urządzenia i system ze średniej półki. Wtedy to koszt będzie wynosił około 3000-4000 złotych. Można być jednak pewnym, że inwestycja ta przyniesie wiele radości i satysfakcji z obrazu i dźwięku. Nie każdy jednak posiada taką kwotę. Wtedy też z pomocą przychodzą elastyczne pożyczki internetowe, które uzyskuje się w bardzo krótkim czasie, by spełnić swoje marzenia o prywatnym kinie. Naprawdę warto. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *