Kiedy zmienić opony na zimowe i ile cię to wyniesie?

Kiedy zmienić opony na zimowe i ile cię to wyniesie?

Kiedy zmienić opony na zimowe i ile cię to wyniesie?

Sezonowa wymiana opon gwarantuje bezpieczeństwo na drogach. Opony letnie i zimowe są tak skonstruowane, żeby zapewniać optymalną przyczepność do podłoża w zależności od warunków atmosferycznych. Okres jesienny i pogarszająca się pogoda to wyraźny sygnał, żeby jak najprędzej dokonać wymiany opon z letnich na zimowe.

Z wymianą opon na zimowe nie należy czekać do przymrozków i pierwszego śniegu. Najlepiej zrobić to przy pogarszających się warunkach atmosferycznych.
(źródło: pixabay.com)

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Obniżające się temperatury oraz wzrost opadów deszczów powinny motywować kierowców do wykonania zmiany opon. Oczekiwanie na przymrozki czy opady śniegu może być zgubne i prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drogach, dlatego zmiany opon z letnich na zimowe dobrze dokonać przy temperaturze około 7 stopni Celsjusza. Nawet jeśli zdarzą się wyższe temperatury, to opony zimowe zapewniają porównywalne bezpieczeństwo do opon letnich nawet przy temperaturach około 15 stopni Celsjusza. Trudno jest precyzyjnie ustalić termin wymiany opon, gdyż działanie to uzależnione jest od pogody. Na pewno nie należy czekać do ostatniej chwili. Koniec października, bądź początek listopada to najbardziej odpowiedni czas na zmianę. Warto jeszcze wspomnieć, że wcześniejsza zamiana opon letnich na zimowe uchroni te pierwsze przed zużyciem i pozwoli na używanie ich w kolejnym sezonie letnim.

Jakie opony: nowe czy używane?

Wielu kierowców zastanawia się nad zakupem nowych opon. Bardzo często wystarczą opony zimowe używane. Ważne jednak jest by głębokość bieżnika nie była mniejsza niż 4 milimetry. Jeśli ta granica zostanie przekroczona, należy zakupić opony, które spełniają wymagane normy. Standardowe ustalenia mówią także, że opony zimowe nadają się do użytku tylko przez 6 sezonów. Jednakże wszystko zależne jest od stopnia zużycia ogumienia oraz warunków jego przechowywania. W tym temacie najlepiej poradzić się specjalistów w serwisie samochodowym.

Z zakupem nowych opon zimowych nie należy zbyt długo czekać. Najwyższej jakości opony bardzo szybko zostają sprzedane. Dlatego też dobrze jest zaplanować zakup nowych opon z pewnym wyprzedzeniem.

Wymiana opon na zimowe zapewnia bezpieczeństwo, a jej koszt nie jest wygórowany.
(źródło: pixabay.com)

Koszt wymiany opon

Wymiana opon na zimowe wiąże się z poniesieniem kosztów. Wysokości cenowe różnią się w zależności od miejsca wymiany, wielkości oraz zastosowania obręczy stalowych czy aluminiowych. Zamiana z wyważeniem także generuje kolejne koszty. Nie są to jednak bardzo duże nakłady finansowe. Ceny wahają się od około 40 złotych za komplet do około 160 złotych. Standardowa wymiana to koszt rzędu około 60 złotych.

Koszty rosną natomiast w przypadku konieczności zakupu nowych opon zimowych. Wtedy to ostateczna cena może wynosić około 1000 złotych za komplet. Jeżeli nie zaplanowałeś dobrze wydatków i nie stać Cię obecnie na tę bardzo ważną i gwarantującą bezpieczeństwo inwestycję, optymalnym rozwiązaniem są elastyczne pożyczki online.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *