Kasa fiskalna, obowiązek czy dobra praktyka?

Kasa fiskalna, obowiązek czy dobra praktyka?

Kasa fiskalna, obowiązek czy dobra praktyka?

Liczba firm zwolnionych od stosowania kas fiskalnych maleje. Od wejścia w życie nowych regulacji prawnych w 2015 roku obowiązek dotyczy coraz większej ilości podmiotów gospodarczych wykonujących sprzedaż towarów osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, a także rolnikom ryczałtowym. Wygląda więc na to, że niezależnie czy znajdziemy się po stronie kupującego czy sprzedającego, naszej transakcji towarzyszyć musi kasa fiskalna.

Do czego służy kasa fiskalna?

Inaczej nazywana jest kasą rejestrującą, ponieważ jej zadaniem jest rejestrowanie obrotu ze sprzedaży detalicznej wraz z należnym podatkiem dochodowym i VAT. Stosowane u nas kasy fiskalne wyposażone są w tak zwaną pamięć fiskalną do zapisywania sprzedaży kwoty netto oraz kwoty podatku w rozbiciu na poszczególne stawki VAT. Jako podsumowanie doby sprzedaży w pamięci fiskalnej ujęte zostaną także łączne kwoty należności brutto i łączna kwota podatku.

Znaczenie raportu fiskalnego

Nie myślmy, że sprzedawcy kończą swoją pracę wraz z wyjściem ostatniego klienta ze sklepu i zamknięciu za nim drzwi. Każdego z nich czeka jeszcze wykonanie dobowego raportu fiskalnego na kasie, którą obsługuje. Jest to bardzo odpowiedzialne zadanie, bo dane zapisane w tym momencie w pamięci kasy nie będą mogły być już modyfikowane i figurować będą jako całodzienny utarg wraz z naliczonym podatkiem według obowiązujących stawek.

Kasa kasie nierówna

Tak jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych, tak i modeli kas fiskalnych jest na rynku obecnie bardzo dużo. Najczęściej w użyciu są tak zwane kasy ECR, które mają listę dostępnych towarów wraz z cenami i przypisanymi stawkami podatku wpisanymi w pamięć własną. Z kolei kasy POS przypominają bardziej komputery podłączone do drukarek. W supermarketach mamy natomiast terminale kasowe. Opanowanie umiejętności ich obsługiwania zależy zapewne od ilości dostępnego asortymentu i połączenia z innymi systemami sprzedażowo – magazynowymi.

źródło obrazka wyróżniającego: www.pckf.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *