Jakich nominałów pieniędzy potrzebujemy najbardziej?

Jakich nominałów pieniędzy potrzebujemy najbardziej?

Jakich nominałów pieniędzy potrzebujemy najbardziej?

Chociaż płatności kartą płatniczą są obecnie powszechnie stosowane, wciąż spora liczba punktów usługowych lub małych sklepików funkcjonuje dzięki płatnościom gotówkowym. Chcąc nie chcąc, zmuszeni jesteśmy nosić przy sobie portfel lub portmonetkę z gotówką na drobne zakupy. Jakich nominałów złotego używamy najczęściej i czy na równi potrzebujemy monet i banknotów?

Wartość monet i ich waga

Monety są nam głównie potrzebne do korzystania z różnego rodzaju automatów, takich jak parkomaty, maszyny do kawy i herbaty, biletomaty. Przydadzą się także do pobierania koszy na kółkach w supermarketach. Najczęściej w takich sytuacjach używamy jedno- i dwuzłotówek; groszówki, a zwłaszcza te miedziane na niewiele się nam zdadzą, bo niektóre automaty wręcz zakazują nam wrzucania niższych nominałów niż 10 groszy. Czy zatem:

Czy jedno i dwugroszówki wyjdą z obiegu?

polskie monety

www.numizmatyczny.pl

Jakiś czas temu przez media przetoczyła się dyskusja o wycofaniu z obiegu jedno i dwugroszówek. Faktem jest, że za nie kupić się nic nie da, a ciążą w kieszeni i niepotrzebnie wypychają portfele. Jak poinformował NBP obecnie produkcja jedno i dwugroszówek kosztuje więcej niż są one warte. Jednak wycofanie ich z obiegu nie jest takie proste. Najpierw musiałaby powstać specjalna ustawa, która następnie zostałaby przyjęta przez sejm i zatwierdzona, po to by wejść mogła w życie. Już dziś możemy sobie jednak wyobrażać skutki wycofania jedno- i dwugroszówek z obiegu. Ceny w wysokości 2,89 zł lub 2,33 zł musiałyby być zaokrąglone do pięciogroszówek. Oczywiście nikt nie łudzi się, że sprzedawcy chcieliby je zaokrąglić w dół. W związku z tym należy spodziewać się wzrostu cen, a tym samym wraz ze zniknięciem jedno- i dwugroszówek z obiegu znikać będą coraz pokaźniejsze sumy z naszych kieszeni. Na razie jednak nie mamy się o co martwić, bo do wycofania tych najniższych nominałów złotego nie dojdzie. NBP w 2014 r. zdecydował, że przeniesie ich produkcję do Wielkiej Brytanii i obniży i w ten sposób obniży koszty o połowę.

Coraz wyższe nominały banknotów

Nie da się nie zauważyć, że banknoty na naszym pojawiają się w coraz wyższych nominałach. Pewnie większość z nas na co dzień w kieszeni lub portfelu nosi banknoty dziesięcio-, dwudziesto- i pięćdziesięciozłotowe. Banknoty stuzłotowe goszczą u nas rzadziej, zresztą są natychmiast rozmieniane podczas zakupów, a dwusetkę, raczej uważamy za ekstrawagancję. Tymczasem decyzją NBP od lutego 2017 roku do obiegu ma wejść banknot 500 złotowy. Można się tylko zastanawiać:

pięćset złotych banknot

http://wiadomosci.bielsko.info/

Banknot 500zł – dla kogo i dlaczego?

Eksperci uzasadniają decyzję NBP o wydaniu banknotu z 500 złotowym nominałem, zapotrzebowaniem rynku na pieniądz gotówkowy. Obecnie wysokie kwotowo obroty gotówkowe na rynku spowodowane są dobrą sytuacją ekonomiczną w naszym kraju, wzrostem wynagrodzeń oraz niskimi stopami procentowymi ułatwiającymi branie kredytów i pożyczek gotówkowych (np. Zaplo, Vivus). Z kolei wyższe nominały pieniądza, to oszczędności w funkcjonowaniu samego NBP i innych banków, w związku z mniejszym czasem potrzebnym na przeliczanie gotówki oraz mniejszą przestrzenią potrzebną do jej magazynowania. Ważną informacją jest również to, że nowa pięćsetka posiada wszystkie zabezpieczenia przed sfałszowaniem i jest elementem modernizacji całego systemu nominałowego w Polsce. Na razie nie wiemy jak dokładnie wyglądać będzie nowe pięćset złotych w banknocie, ale miejmy nadzieję, że wkrótce je zobaczymy w naszych portfelach i oby pojawiały się w nich jak najczęściej 🙂

źródło obrazka wyróżniającego: przyszloscdladzieci.org

mega złotówki

przyszloscdladzieci.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *