Jaki sprzęt powinien mieć każdy kinomaniak? Ile to kosztuje?

Jaki sprzęt powinien mieć każdy kinomaniak? Ile to kosztuje?

Jaki sprzęt powinien mieć każdy kinomaniak? Ile to kosztuje?

Kino domowe to marzenie niejednego fana srebrnego ekranu. Żeby móc cieszyć się doskonałymi warunkami do oglądania filmów we własnych czterech ścianach, należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Co więc jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego kinomanianka? Wyjaśniamy!

Źródło kina

Kinomani mogą korzystać z kilku dostępnych opcji źródła materiałów wideo, z której najlepszą jakość oferują odtwarzacze Blu-ray. źródło: unsplash-logoFlorian Pircher

Źródło kina domowego to nic innego, jak urządzenie, które służy do emisji materiału filmowego. Są to więc: odtwarzacz Blu-ray, odtwarzacz DVD, dekoder telewizji satelitarnej lub kablowej oraz strumieniowanie wideo.

Kilka słów o każdym z tych źródeł:

  • Odtwarzacz Blu-ray zapewnia najwyższą jakość obrazu i dźwięku. Technologia ta jest również kompatybilna z płytami DVD oraz innymi nośnikami CD.
  • Odtwarzacz DVD zapewnia również wysoką jakość obrazu i dźwięku, jednakże niższą niż urządzenia typu Blu-ray.
  • Dekodery telewizji satelitarnej i kablowej w dużej mierze dostarczają teraz materiały w systemie obrazu HD oraz cyfrowej jakości dźwięku.
  • Streaming wideo – opcja ta dostępna jest obecnie za pośrednictwem aplikacji w telewizorach typu smart oraz dzięki odtwarzaczom Blu-ray oraz konsolom do gier. Za pośrednictwem internetu urządzenia te posiadają niemal nieograniczone możliwości.

Koszt tego typu urządzeń wacha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Warto wiedzieć, że od jakości źródła wiele zależy.

Ekran

Najlepszą opcją dla kina domowego jest wybór ekranu oraz projektora podwieszonego pod sufitem. Jednakże dostępne na rynku telewizory zapewniają bardzo wysoką jakość obrazu i mogą w pełni zadowolić kinomanów.
źródło: unsplash-logoJens Kreuter

Fundamentem kina jest obraz, zatem wybór ekranu jest bardzo ważny. Opcji jest wiele. Chcąc zainstalować w swoim domu możliwie najbardziej profesjonalny system kinowy najlepiej zainwestować w ekran do wyświetlania oraz montowany na suficie projektor. To oczywiście opcja zaawansowana. Aktualnie w dobrych cenach można zakupić wysokiej jakości telewizor z ekranem LED. Opcje HD, super HD czy nawet 4K to już standard w tego typu odbiornikach. Telewizory te wyposażone są w złącze HDMI, które jest koniecznością do przekazu najwyższej jakości obrazu i dźwięku. Jednocześnie kupując wysokiej klasy telewizor kinoman zyskuje dostęp do streamingu wideo dostępną w zintegrowanym z siecią telewizorze typu smart. Telewizory takie często posiadają również opcję obrazu 3D. Telewizory LED są dostępne już w cenie kilkuset złotych. Te najwyższej jakości to koszt przekraczający kilkadziesiąt tysięcy.

Dźwięk

Dobre kino to także bardzo dobry dźwięk. Wybór systemu nagłaśniającego jest niezwykle ważny. Dostępne nagłośnienie, które zadowoli kinomanów chcących zapewnić sobie wysokiej jakości przeżycia we własnym domu, dostępne jest w systemach 5.1 oraz 7.1 kanałowych. Co mówią te oznaczenia? Pierwsza cyfra odnosi się do ogólnej ilości źródeł dźwięku, druga natomiast do ilości kanałów centralnych (źródło dźwięku odtwarzające pełen zakres dźwięku, od wysokich do niskich tonów, które jest bezpośrednio powiązane z obrazem).

Dobry system audio w kinie domowym to konieczność, który gwarantuje mocne efekty i najlepszą jakość dźwięku.
źródło: https://pixabay.com

W wersji 5.1 użytkownik zyskuje 1 głośnik kanału centralnego, 2 przednie kolumny oraz 2 boczne kolumny odpowiadające za efekty. W opcji 7.1 poszerzony zostaje zakres głośników efektowych, o 2 dodatkowe kolumny. System dźwięku to istotny element w odbiorze całości materiału wideo, zapewnia on dodatkowe i niezapomniane wręcz wrażenia. Minimalna kwota inwestycji w zadowalający system głośników do kina domowego, to suma około tysiąca złotych.

Wzmacniacz (amplituner kina domowego)

Elementem, który odpowiada za jak najlepszą koordynację całego procesu dostarczania najlepszych wrażeń w systemie kina domowego, jest amplituner. Procesor AV oraz wzmacniacz mocy kontrolują sygnały dźwiękowe, regulują poziomy, wzmacniają moc dostarczając sygnał do kolumn. Dzięki amplitunerowi będzie można również cieszyć się z odtwarzania muzyki, o najwyższej jakości dźwięku, z takich źródeł, jak przenośne odtwarzacze. Koszt amplitunerów waha się od jednego do kilku tysięcy złotych.

Kino we własnym domu

Kino domowe, o możliwie najwyższej jakości, to marzenie nie tylko ogarniętych filmowym szaleństwem kinomanów. Kto nie lubi obejrzeć filmu w dobrej jakości, z doskonałymi efektami dźwiękowymi, nie płacąc za bilet, a co więcej – nawet nie wychodząc z domu? Zestaw kina domowego to doskonała inwestycja, która zadowoli każdego użytkownika. Na taki komplet trzeba jednak wydać minimum kilka tysięcy złotych. Nie każdego stać na podejmowanie tego typu wydatków. Jednakże chcąc zapewnić sobie odrobinę luksusu warto skorzystać z opcji jakie oferują elastyczne pozabankowe pożyczki. Pozwolą one na spełnienie marzeń o kinie w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *