Jak zrobić metamorfozę swojego ogródka? Ile to kosztuje?

Jak zrobić metamorfozę swojego ogródka? Ile to kosztuje?

Jak zrobić metamorfozę swojego ogródka? Ile to kosztuje?

 

W maju jak w gaju – to piękne powiedzenie lubimy sobie powtarzać. Szkoda tylko, że nie do końca i nie zawsze dotyczy ono naszego przydomowego ogródka. Zdarza się, że zamiast bujnej zieleni żywopłotów i zapachu rozkwitających pąków od wejścia na posesję wita nas niezbyt dorodny trawnik z kilkoma zuchwałymi egzemplarzami samorzutnej flory, takimi jak mniszek pospolity, łopian czy oset. Taki widok nie napawa dumą, a tym bardziej optymizmem i sprawia, że raczej myślimy ze zgrozą o właśnie rozpoczętym okresie wegetacyjnym. Dlatego warto wreszcie przejąć inicjatywę i zapanować nad stanem naszych terenów zielonych. Maj to doskonała pora na metamorfozę naszego ogródka

projektowanie ogrodów

http://muratordom.pl

Ogrodnik- amator czy profesjonalny architekt krajobrazu

To, czy odnową naszego ogrodu zajmiemy się samodzielnie, czy też powierzymy go w ręce profesjonalistów zależy przede wszystkim od tego, jak mocni czujemy się w roli ogrodników. Jeśli tylko posiadamy odpowiednią wiedzę oraz zamiłowanie, a także, co bardzo istotne, czas i siły na wykonanie prac ogrodniczych, możemy zakasać rękawy i zacząć działać już dziś. Jeśli jednak brakuje nam żyłki ogrodnika, lepiej zlećmy projekt i wykonanie profesjonalistom. Koszty usług architektów krajobrazu oraz firm ogrodniczych ustalane są indywidualnie i zależą od powierzchni ogrodu, jak też od zakresu prac do wykonania.

  • Projekt ogrodu około 300-1500 zł

  • Realizacja projektu ogrodu – od około 3-5 tys złotych

Totalna metamorfoza czy powolne przemiany

Jeśli nie mamy ochoty lub środków na prawdziwą rewolucję wokół naszego domu, możemy zacząć od delikatnej kosmetyki ogrodu we własnym zakresie, a potem stopniowo dokonywać kolejnych nasadzeń i rozłożyć zakup kolejnych roślin na lata.

Trawnik – soczystozielony i gęsty trawnik to prawdziwa wizytówka gospodarza. Zanim będziemy mogli go dostojnie przycinać w weekendowe poranki lub wieczory, musimy trochę popracować nad jego założeniem. Cena trawnika sianego to około 10 zł/ m2, a rozwijanego z rolki – około 25 zł/m2

Żywopłot – oprócz walorów estetycznych, posiada również praktyczne; zasłania od ciekawskich spojrzeń sąsiadów lub przechodniów, osłania przed wiatrem i chroni przed wizytami dzikich zwierząt. Cena jego założenia zależeć będzie od gatunku wybranych krzewów oraz od ich rozmiaru. Na przykład:

  • Berberys, 10 szt. sadzonek o wysokości 15-25 cm kosztować będzie około 12 zł, a o wysokości 30-50 cm- 17 zł,

  • Buk pospolity, 10 szt. sadzonek o wysokości 18-30 cm – ok 8 zł, a o wysokości 35-65 cm – ok 20 zł,

  • Bukszpan 10 szt. sadzonek o wysokości 20-40 cm – 38 zł,

  • Tuja – chyba obecnie najbardziej popularny gatunek na żywopłot, cena zależy od wysokości sadzonek i ich odmiany i może wynosić od 3 złotych do nawet 50 zł za sztukę.

    klomby i rabaty

    https://roslinowo.pl

Krzewy – nie wymagają tak dużej uwagi i pielęgnacji, jak rośliny jednoroczne. Warto zainwestować w krzewy ozdobne, które są odporne na trudne warunki atmosferyczne, a rozrastając się i kwitnąc będą cieszyć oko i upiększać otoczenie naszego domu:

Róża – od około 10 zł

Pigwowiec – od około 15 zł

Magnolia – ok. 12-50 zł

Azalia – ok 20 zł

Kalina – ok 12 zł

Oleander – ok. 17 zł

Ostrokrzew – od około 10 zł

Różanecznik – około 18 zł

Rabaty i klomby – pełne kolorowych kwiatów różnych gatunków będą niczym barwny kobierzec rozpostarty na trawniku. Mogą też pięknie ozdabiać obrzeża ścieżek i ogrodzeń. Jednak ich założenie, a potem uprawa będzie wymagała od nas stałej uwagi i doglądania. Niezbędne będzie regularne podlewanie, a także pielenie chwastów. Planując rabaty i klomby warto zadbać o harmonię kolorów i kształtów, a także dobrać rośliny tak, by po przekwitnięciu jednych rozkwitały następne gatunki. W ten sposób wokół domu zawsze będzie kolorowo i pięknie.

Pamiętajmy, że maj mija szybko, a prace ogrodnicze są do wykonania głównie teraz. Dlatego z metamorfozą lub choćby kosmetyką ogrodu nie należy zwlekać. Jeśli bark nam środków na sfinansowanie zakupu sadzonek lub nasion albo na zlecenie usługi w firmie ogrodniczej, pomyślmy o możliwości wzięcia szybkiej pożyczki na ten cel w VIVUS.

źródło obrazka wyróżniającego: gardenpuzzle.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *