Jak zmniejszyć rachunki za ciepło w sezonie grzewczym?

Jak zmniejszyć rachunki za ciepło w sezonie grzewczym?

Jak zmniejszyć rachunki za ciepło w sezonie grzewczym?

Jesień, zima i wczesna wiosna, to czas, w którym sporych wydatków mogą dostarczyć rachunki za ogrzewanie. Jednakże nawet w okresie zapotrzebowania na ciepło można bardzo zaoszczędzić i to nie tylko w wypadku, kiedy pogoda pozwala na przykręcenie grzejników. Żeby zanotować oszczędności w wydatkach na ogrzewanie konieczne jest stosowanie kilku ważnych zasad, o których mowa poniżej.

Ograniczanie strat ciepła

Odpowiednie zabezpieczenie przed stratami ciepła powinno odbywać się na etapie planowania budowy budynku. Zabezpieczenie domu pozwala na skuteczne oszczędzanie. źródło: unsplash-logoDaniel McCullough

Wzmożone zapotrzebowanie na ciepło jest często efektem niedostatecznego zabezpieczenia mieszkania czy domu przed jego utratą. Podstawową zasadą jest odpowiednio wczesne przygotowanie się na sezon grzewczy przez ograniczenie strat ciepła w budynku. W przypadku własnego domu te działania powinny być podejmowane już na etapie projektowania oraz budowy.  Odpowiednio zaplanowana ochrona termiczna wraz z odpowiednim rozplanowaniem urządzeń grzewczych pozwala na eliminację strat ciepła, przez co zapotrzebowanie na ogrzewanie jest mniejsze, dzięki czemu rachunki są minimalizowane.

W przypadku mieszkań ważne jest wyposażenie ich w dobre i szczelne okna. Nie bez znaczenia jest profesjonalny montaż, gdyż w dużej mierze to on gwarantuje odpowiednie zabezpieczenie. W przypadku, kiedy na wymianę okien nie ma czasu lub środków, można wspomagać się dodatkowymi uszczelkami, które łatwo można zamontować, a które w pewnym stopniu mogą na jakiś czas być skuteczne.

Ograniczanie strat ciepła w budynku to podstawa w efektywnym oszczędzaniu w trakcie sezonu grzewczego. Zapewnione ciepło dłużej utrzymuje się w mieszkaniu czy domu, przez co skraca się czas grzania.

Ogrzewanie optymalne

Kaloryfery powinny być odpowiednio umieszczone i niezasłaniane. Pozwoli to na optymalne dostarczanie ciepłego powietrza do pomieszczeń. źródło: unsplash-logoBreather

Przykręcanie kaloryferów i marznięcie we własnym domu nie jest dobrą metodą na oszczędzanie. Można natomiast postępować w określony sposób, by zapewnić optymalne ogrzewanie w domu. Wdrożenie odpowiednich zachowań związanych z dostarczaniem ciepła to podstawa. Należy pamiętać o mądrym dysponowaniu aparaturą grzewczą. Podczas wietrzenia pomieszczeń trzeba wyłączać kaloryfery, a samo wietrzenie powinno nie trwać zbyt długo. Wychodząc z mieszkania, kiedy jest ono puste, należy wyłączać ogrzewanie. Pusty dom nie musi być ogrzewany. Wystarczy po powrocie włączyć kaloryfery, a temperatura w pomieszczeniach szybko wzrośnie. Również kładąc się spać należy skręcać kaloryfery. Optymalna temperatura na sen to 16-18 stopni. Suche powietrze negatywnie wpływa na organizm. Trzeba również pamiętać, by aparatura grzewcza nie była zasłaniana. Zbyt długie zasłony, kotary, zabudowa kaloryferów wpływa na zmniejszenie dopływu ciepłego powietrza do pomieszczeń. Warto również zainwestować w termostatyczne zawory grzejnikowe, czyli regulatory pokojowe. Umożliwiają one ustawienie odpowiedniego poziomu temperatury w danym pomieszczeniu. Pozwala to na dodatkowe ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem. We własnym domu konieczne jest także posiadanie sprawnego komina.

Oszczędzaj z głową!

Pozornie okres grzewczy generuje spore koszty, jednakże używając ogrzewania z głową i według wspomnianych zasad umożliwia skuteczne oszczędzanie. Część z wymogów zapewniających sprawne ogrzewanie pomieszczeń w czasie chłodnych dni wiąże się z wydatkiem finansowym. Jest to jednak inwestycja warta podjęcia, gdyż w perspektywie czasu zwraca się ona poprzez oszczędność na rachunkach za ogrzewanie. Sprawne ogrzewanie to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także komfort domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *