Jak zapanować nad osobistym budżetem?

Jak zapanować nad osobistym budżetem?

Jak zapanować nad osobistym budżetem?

Doradców w kwestiach finansowych nam nie brakuje, począwszy od zatroskanych stanem naszego konta rodziców, przez przyjaciół, którym skarżymy się na pustkę w portfelu, po niezliczone poradniki i przewodniki z cyklu „Jak zostać milionerem w miesiąc”. Słuchamy, dowiadujemy się, czytamy i…. nic z tego nie wynika. Nasze kłopoty z budżetem osobistym wcale nie maleją. Czy jest jakiś sposób by nad nim zapanować?

Twój problem finansowy, to twój problem

Przede wszystkim nie dajmy się zwariować i nie pozwalajmy sobie wmówić, że ktoś ma dla nas gotową metodę na polepszenie naszej sytuacji finansowej. W tych kwestiach musimy przede wszystkim liczyć na siebie, bo nikt inny, tylko my sami znamy najlepiej warunki, w jakich się znaleźliśmy oraz tylko my jesteśmy w stanie określić jakie mamy w związku z tym potrzeby i cele.

Konkretny cel, konkretne pieniądze

Jeśli już przejdziemy do określenia naszych celów, którym będziemy chcieli podporządkować nasz osobisty budżet, unikajmy ogólników w stylu: „chcę za rok mieć więcej pieniędzy”. Raczej skupmy się na konkretach i zamiast tego zanotujmy: „chcę za rok sfinansować zakup nowego samochodu (i tu wymienić jego markę, albo przybliżony koszt)”.

Chcieć to móc

Teraz trzeba się zabrać do pracy. Wiadomo, że nie będzie łatwo, bo od samego początku napotkamy przeszkody na drodze do osiągnięcia naszego celu. To właśnie umiejętność radzenia sobie z tymi przeszkodami przesądzi o naszym sukcesie. Jeśli więc chcemy kupić samochód, a w budżecie osobistym brakuje nawet na bieżące potrzeby musimy działać kompleksowo; z jednej strony oszczędzając, z drugiej szukając alternatywnych źródeł finansowania, takich jak dodatkowa praca, czy niskoprocentowa pożyczka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *