Jak zadbać o budżet domowy w związku z narodzinami dziecka?

Jak zadbać o budżet domowy w związku z narodzinami dziecka?

Jak zadbać o budżet domowy w związku z narodzinami dziecka?

Narodziny dziecka to bardzo ważny moment dla całej rodziny, a w szczególności dla rodziców. W tym czasie niezwykle ważne jest bezpieczeństwo finansowe, dlatego też warto już wcześniej pomyśleć o zabezpieczeniu bytu nowego członka rodziny. Przede wszystkim dobrze jest korzystać z szeregu świadczeń, jakie zapewniane są rodzinom przez Państwo Polskie. 

Świadczenia na dziecko – cenne wsparcie dla rodzin

Rząd Polski starając się zabezpieczyć byt rodzin, w których rodzą się dzieci, zapewnia kilka rodzajów świadczeń. Najbardziej korzystnym jest program Rodzina 500+, który od 1 lipca 2019 roku obejmuje już każdego dziecko. Dzięki nowelizacji ustawy co miesiąc do portfeli rodziców wpływać będzie 500 złotych zasiłku na każdego małoletniego. Wnioski o przyznanie świadczenia składać można w urzędach gminy lub przez internet (platforma ePUAP – Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej oraz systemy bankowości internetowej). 

Zabezpieczenie finansowe bytu niemowlaka to podstawa, dlatego warto korzystać z dostępnych opcji świadczeń i zapomóg.
Image by skalekar1992 from Pixabay

Rodzice noworodków mogą korzystać także z becikowego. Świadczenie to wynosi 1000 złotych i przysługuje rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 1922 złotych netto. Istotne jest także, by matka dziecka najpóźniej od dziesiątego tygodnia ciąży przebywała pod opieką lekarską. Becikowe przyznawane jest na podstawie wniosku składanego w stosownym urzędzie gminy. Wniosek musi być złożony najpóźniej do dwunastego miesiąca po urodzeniu dziecka.

Kolejne świadczenie rodzicielskie przeznaczone dla rodziców, który nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego z uwagi na zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych, to tak zwane kosiniakowe. Zapomoga ta przysługuje także bezrobotnym oraz studentom. Świadczenie w wysokości 1000 złotych wypłacane jest miesięcznie przez okres od 52 do 71 tygodni (w zależności od ilości urodzonych dzieci). Wniosek składać można również w urzędzie gminy oraz przez internet. 

Rodziny o bardzo niskim dochodzie korzystać mogą także z zasiłku rodzinnego (gdy dochód na osobę nie przekracza 674 złotych). Dla nowonarodzonych dzieci wypłacany jest zasiłek w wysokości 95 złotych. Dodatkowe świadczenia przysługują rodzinom wychowującym dzieci z niepełnosprawnościami (specjalne zasiłki opiekuńcze, świadczenia pielęgnacyjne i inne). 

Dodatkowym zastrzykiem gotówki są ulgi podatkowe, z których korzystać mogą rodzice dzieci. Ulga na pierwsze dziecko wynosi 1112,04 złotych, na drugie 1112,04 złotych, na trzecie 2000,04 złotych, oraz a na czwarte 2700 złotych.

Szybkie rozwiązanie problemów finansowych

Niejednokrotnie niespodziewane sytuacje rodzą nagłe potrzeby, które z kolej generują wydatki. W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty sprawdzonych firm dostarczających pożyczki online, jak na przykład Vivus. Niezwykle prosta procedura, bezpieczeństwo i szybka obsługa pozwalają na ekspresowe zażegnanie kłopotów finansowych. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *